Czy posiadanie broni w celu samoobrony jest konieczne? Jak jest z dostępnością broni palnej w innych krajach? W końcu, czy posiadanie broni przez obywateli w Polsce wyszłoby społeczeństwu na dobre, czy sprzyjałoby rozwojowi przestępczości? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć członkowie Klubu Debaty Studenckiej UMK w ramach debaty „Prawo do broni prawem człowieka? Taki i nie dla liberalizacji przepisów określających dostęp do posiadania broni”
Klub Debat Studenckich działa przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Członkowie są zaangażowani w organizację różnych warsztatów oraz konferencji, na których można zobaczyć wielu ciekawych gości. Tym razem Klub przygotował debatę na jeden z najgorętszych tematów, który wraca przy okazji każdej kampanii wyborczej – legalnego posiadania broni palnej.
– Jest to temat, który często powraca, kiedy dochodzi do sytuacji, w których zagrożone jest bezpieczeństwo w sferze publicznej – mówi Weronika Lis, prezes Klubu Debat Studenckich. – Zarówno, gdy wydaje się, że broń za pasem Kowalskiego w konkretnej sytuacji mogła być potrzebna jak i gdy powszechny dostęp do broni rodzi różne niepożądane sytuacje (jak chociażby strzelaniny w szkołach w Stanach). Do tego często jest to kwestia podnoszona w obliczu wyborów parlamentarnych.
Gościem specjalnym spotkania będzie człowiek, który o broni palnej wie wszystko – dr Leszek Stępka. Doktor jest adiunktem w Katedrze Kryminalistyki UMK oraz jednym z najwybitniejszych specjalistów w zakresie badań kryminalistycznych broni strzeleckiej. Uczony wielokrotnie wypowiadał się już na temat przewodni debaty i napisał rozprawę o dostępności broni palnej (bojowej) do ochrony osobistej, na podstawie której obronił doktorat.
Debata odbędzie się 25 kwietnia na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Początek o godzinie 18:00.