Przyszły tydzień rozpoczniemy od obserwacji nieboskłonu. W poniedziałek od południa aż do zachodu słońca będzie można podziwiać najmniejszą planetę Układu Słonecznego, przesuwającą się po tarczy Słońca. Na to niecodzienne wydarzenie zaprasza Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach
Polska miała okazję ostatni raz podziwiać podobne zjawisko 13 lat temu. Tranzyt Merkurego jest wyjątkowym i rzadkim zdarzeniem (występuje średnio 11 razy w ciągu stulecia). W trakcie tego przejścia, Merkury będzie szczególnie bliski aphelium, czyli znajdzie się w punkcie orbity najdalej od Słońca. To dla nas bardzo dobra informacja. Jeśli pogoda dopisze, zjawisko będziemy mogli obserwować od początku do prawie samego końca. Tranzyt trwa bowiem aż 7,5 godziny!
Niestety gołym okiem nie da się tego zobaczyć. Do obserwacji potrzebny jest sprzęt optyczny i odpowiednie filtry słoneczne. Dlatego właśnie warto skorzystać z propozycji Obserwatorium Astronomicznego UMK. Wydarzeniu będzie towarzyszyć również szereg prelekcji prowadzonych przez naukowców. Dr Marcin Gawroński wygłosi prelekcje „Historyczne Tranzyty Planet”, dr Gracjan Maciejewski „Poszukiwanie planet metodą tranzytów”, natomiast dr hab. Krzysztof Gęsicki, prof. UMK odkryje przed nami „Tajemnice Słońca”.
Początek Pikniku Astronomicznego o godzinie 12:00. Rozpoczęcie zwiedzania o 17:00. Bilety będą do nabycia w cenie 20 zł normalny oraz 15 zł ulgowy.