Toruńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości od paru lat wiążą się z kulinarnymi atrakcjami. Co roku podtoruński Przysiek odwiedzają tysiące mieszkańców Torunia i okolic, by zasmakować w gęsim mięsie. „Gęsina na świętego Marcina”, podobnie jak w ubiegłych latach, zostanie zainaugurowana 11 listopada i zakończy się następnego dnia
Województwo Kujawsko-Pomorskie już po raz kolejny rusza z coroczną akcją „gęsinową”, która ma przywrócić tradycję spożywania gęsiego mięsa. Co prawda, do głównego punktu całego przedsięwzięcia, czyli dorocznego festynu w Przysieku, zostały jeszcze ponad dwa tygodnie, ale organizatorzy potwierdzają już, że cała akcja zostanie zainaugurowana już w środę podczas uroczystej gali z okazji obchodów 25-lecia Krajowej Rady Drobiarstwa.
– W Kujawsko-Pomorskim konsekwentnie promujemy tradycję rodzinnego spotkania przy stole, zwłaszcza w tak wyjątkowym dla Polaków dniu, jak Święto Niepodległości. Naszą kampanią zachęcamy do budowania więzów rodzinnych i kultywowania patriotyzmu, ale też wspólnego świętowania i dobrej zabawy przy gęsinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Organizatorzy toruńskich obchodów święta gęsiny, jak co roku, zaplanowali wiele atrakcji. Tradycyjnie dwa tysiące rodzin otrzyma w ramach upominku gęsią tuszkę, która powinna być w Święto Niepodległości daniem głównym podczas obiadu. Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, każdy będzie mógł zrobić zakupy podczas kiermaszu gęsiny oraz innych produktów regionalnych. Tematyka nie będzie obracać się tylko i wyłącznie wokół przysmaków. Ze swoimi stanowiskami będą również obecni rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby rękodzielnicze. Dodatkowo będzie można zasięgnąć wielu rad na temat zdrowego żywienia. Do dyspozycji przybyłych będą znani kucharze i promotorzy kulinarni. Tradycyjnie podczas festiwalu zostanie wręczony Złoty Półgęsek, który otrzyma producent najlepszego wyrobu gęsinowego.
– Z naszą kampanią wychodzimy daleko poza region – mówi Jacek Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. – W tym roku na gęsinowej kolacji podejmiemy dziennikarzy z Niemiec. Walory kujawsko-pomorskiej gęsiny zaprezentujemy także podczas paryskiej konferencji „Kuchnia i dyplomacja na świecie” (5 listopada) – prestiżowego wydarzenia naukowego i kulturalnego poświęconego roli posiłków dyplomatycznych jako sposobu prowadzenia polityki. Akcję zakończymy w grudniu panelem popularnonaukowym (6 grudnia) z udziałem historyków, etnologów, archeologów oraz kucharzy, podczas którego będziemy promować gęsinę wśród studentów.