Toruńskie szkoły bardzo często organizują tzw. drzwi otwarte. To świetna okazja aby pochwalić się swoimi osiągnięciami, nowoczesną placówką, czy wybitnymi uczniami. Swoje wyjątkowe drzwi otwarte organizuje także Specjalny Ośrodek Szkolno- wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu
SOSW w Toruniu jest jedną z trzech toruńskich szkół specjalnych. Mogą się w niej uczyć dzieci i młodzież z Torunia, jak również z terenu całego województwa. Ośrodek zapewnia kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz z innymi dysfunkcjami rozwojowymi, w tym dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołami genetycznymi, brakiem lub opóźnieniem rozwoju mowy, ADHD, epilepsją, niedosłuchem, a także dzieci niedowidzące i niepełnosprawne ruchowo.
Podczas drzwi otwartych, które odbędą się w najbliższą środę, czyli 6 maja w godzinach od 10 do 12:30, szkoła udostępnia możliwość uczestniczenia w warsztatach takich jak „Kim będę w przyszłości” czyli sprawdzenie predyspozycji zawodowych potencjalnego ucznia. Dla chętnych odbędą się pokazy związane z kierunkami zawodowymi prowadzonymi przez szkołę. Planowane są również pokazy osiągnięć uczniów, stoiska tematyczne, występ szkolnego teatrzyku oraz zawody sportowe.
Podczas drzwi otwartych wszyscy chętni będą mogli sprawdzić, jak ośrodek wygląda od środka. W skład Ośrodka wchodzą:
- Szkoła Podstawowa wraz z oddziałami dla dzieci z autyzmem oraz z zespołami edukacyjno-terapeutycznymi (ZET)
- Gimnazjum wraz z zespołami edukacyjno-terapeutycznymi (ZET)
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa (kucharz, fryzjer, cukiernik, krawiec, stolarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie)
- Szkoła Przysposabiająca do Pracy,
- Internat
Ośrodek stawia głównie na cele terapeutyczne, starając się zapewniać równość szans życiowych dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Wychowankowie Ośrodka mają zapewnioną specjalistyczną pomoc psychologa, pedagoga, logopedy/neurologopedy i innych terapeutów: socjoterapeuty, surdopedagoga, tyflopedagoga, terapeuty behawioralnego.
Szczególną uwagę zwraca się na indywidualne podejście do każdego ucznia. Każdy uczeń ma opracowany indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny dostosowany do jego możliwości percepcyjnych i nakierowany na maksymalne uaktywnienie jego potencjalnych możliwości rozwojowych. W klasach jest niewielu uczniów, co jest szczególną zaletą, ponieważ nikt nie jest anonimowy.
Uczniowie biorą udział w wielu formach zajęć: dydaktyczno – wyrównawczych z wszystkich przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, usprawniania technik szkolnych, integracji sensorycznej, dogoterapii, muzykoterapii, kinezyterapii. Uczniowie mogą brać udział w zajęciach pozalekcyjnych, kółkach zainteresowań, w różnorodnych konkursach, festiwalach, włączają się aktywnie w życie kulturalno-oświatowe miasta i regionu. W trakcie roku szkolnego uczniowie wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne, biwaki i wycieczki.
Uczniowie spoza Torunia mają możliwość zamieszkania za darmo w nowoczesnym, dobrze wyposażonym Internacie. Mieszkańcom internatu zapewnia się niską odpłatność za całodobowe wyżywienie. W trudnych sytuacjach losowych czy materialnych wychowanek może otrzymać dofinansowanie z MOPR właściwego dla miejsca zamieszkania. Na terenie obiektu znajdują się również sale do ćwiczeń korekcyjnych, terapeutyczne oraz siłownia, które tworzą kompleks rekreacyjno-rehabilitacyjny.
Szczegółowe informacje o ośrodku można uzyskać pod numerem telefonu 56 / 654 – 47 – 78