Studenci drugiego roku dziennikarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uczą się swojego zawodu podczas zajęć praktycznych. Żacy przygotowali trzy inicjatywy, w ramach których przeprowadzają wywiady z osobami bezdomnymi, seniorami, a także z toruńskimi rzemieślnikami. Ich poczynaniom można się przyglądać za pośrednictwem specjalnie przygotowanych profili
Istotą dziennikarstwa jest przede wszystkim rozmowa i nie sposób nauczyć się zawodu, bez korzystania z języka. W związku z tym, młodzi adepci dziennikarstwa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika utworzyli trzy projekty: „Tacy jak My”, „Stare ale jare” oraz „Wehikuł czasu”. Te trzy inicjatywy są realizowane w ramach zajęć z techniki przeprowadzania wywiadów.
Studenci regularnie odwiedzają Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu, gdzie rozmawiają z przebywającymi tam osobami. Ponadto młodych dziennikarzy można spotkać wśród seniorów z Dziennego Domu Społecznego przy ulicy Gagarina oraz w gronie rzemieślników ze Starego Miasta.
Co dają studentom tego typu zajęcia? Przede wszystkim uczą umiejętności znajdywania ciekawych tematów oraz poznawania ludzi oraz ich historii. Co więcej, kształtuje się przy tym cenna w dziennikarstwie zdolność słuchania swoich rozmówców i zadawania trafnych pytań, dzięki którym można stworzyć bardzo ciekawą opowieść. Projekty tego typu mają na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy społeczne, związane z wybranymi przez studentów grupami. Koordynatorem i opiekunem inicjatyw jest toruńska dziennikarka regionalnego oddziału Telewizji Polskiej – Katarzyna Prętkowska.
Postępy studentów możecie śledzić tutaj:
– Projekt „Tacy jak My”
– Projekt „Stare ale jare”
– Projekt „Wehikuł Czasu”