„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

0
1948

Czytanie pogłębia wiedzę, rozwija wyobraźnię, pozwala pożytecznie spędzić czas… Trzeba to promować i stwarzać okazję do tego, by ludzie mieli dostęp do książek nie tylko w bibliotece. Właśnie dlatego w ten weekend na toruńskiej starówce ruszył „Staromiejski bookcrossing”. To akcja swobodnej wymiany książek w restauracjach czy kawiarniach. Inicjatorem tego pomysłu jest Biuro Toruńskiego Centrum Miasta

W wybranych kawiarniach i restauracjach pojawią się regały i półki wypełnione różnego rodzaju czasopismami i książkami. Klienci przebywający w lokalu będą mogli z nich korzystać, a nawet zabrać daną książkę do domu i zwrócić ją przy następnej wizycie w punkcie, w którym organizowana jest akcja. Z myślą o turystach z innych krajów, regulamin na półkach dostępny jest w czterech wersjach językowych (polski, niemiecki, rosyjski, angielski). Książki oznakowane są specjalną pieczątką, a w każdej z nich znajduje się okolicznościowa zakładka. Na półkach dostępna będzie również pocztówka ze zdjęciami bookcrossingowych punktów, którą można dla siebie wziąć. Lokale, w których odbywa się „Staromiejski bookcrossing” będzie można zlokalizować dzięki specjalnej nalepce, którą będą oznakowane.

Kawiarnie i restauracje biorące udział w „Staromiejskim bookcrossingu”:

  1. Hotel Karczma Spichrz, Mostowa 1
  2. Spaghetteria Pasta&Basta, Rynek Staromiejski 10
  3. Makaroneria, Most Pauliński 12
  4. Karczma Gęsia Szyja, Podmurna 28
  5. Cukiernia Sowa, Rynek Staromiejski 4
  6. Gessler Restauracja U Kucharzy, Rynek Staromiejski 21
  7. Pierogarnia Stary Młyn, Łazienna 28/1
  8. Pierogarnia Stary Toruń, Most Pauliński 2-10.

Książki na potrzeby akcji przekazały:

  • Księgarnie MATRAS,
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu,
  • Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu,
  • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu,
  • pracownicy Urzędu Miasta Torunia, wśród których przeprowadzono zbiórkę książek na potrzeby akcji.

Łącznie zebrano ponad 500 książek. Nie wszystkie zostaną od razu wystawione, ponieważ 100 książek zostanie dostarczonych dopiero w trakcie akcji.

Staromiejski bookcrossing jest jednym z zadań przyjętego 11 marca br. Zarządzeniem Nr 53 Prezydenta Miasta Torunia „Programu działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu” oraz przykładem dobrej współpracy Biura Toruńskiego Centrum Miasta ze staromiejskimi przedsiębiorcami.