To specjalna inicjatywa, która ma doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Działania podejmują wspólnie Urząd Miasta Torunia, Straż Miejska i Komenda Miejska Policji. Dziś ukazał się pierwszy film „Zielona strzałka”, który jest częścią projektu. Na jego realizację złoży się również festyn oraz spotkania edukacyjne
Niestety, często mają miejsce incydenty drogowe z udziałem rowerzystów. Wynika to z nieudzielenia pierwszeństwa, nieprawidłowego skręcenia czy po prostu niezachowania ostrożności. To skłoniło UMT, KMP oraz Straż Miejską do zainicjowania projektu, który miałby temu przeciwdziałać i w efekcie poprawić bezpieczeństwo rowerzystów. „Bezpieczne 2kółka” ma edukować użytkowników rowerów w każdym wieku w zakresie poruszania się po ulicach.
– Program ma charakter informacyjny, profilaktyczny i ma zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom. Ponad 50 procent zgłoszeń naszych mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczy zdarzeń drogowych, a zgłoszeń są tysiące. Liczba wykroczeń popełnianych m.in. przez rowerzystów wzrasta. Zwiększa się liczba ścieżek, a co za tym idzie zwiększa się liczba ich uczestników i niebezpiecznych zdarzeń. Około połowa rowerzystów przyznaje się do tej, że rozmawia w trakcie jazdy przez telefon komórkowy, słucha muzyki i nie używa kasku. Mamy nadzieję, że ten program zwiększy świadomość rowerzystów, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego – zaznaczył zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu, Krzysztof Lewandowski.
Realizacja programu będzie się odbywała na wielu polach: na tablicach informacyjnych w szkołach poczynając, konkursami kończąc.
– Zależy nam, żeby działania trafiły zarówno do uczniów jak i rodzin z dziećmi. Zamierzamy zorganizować festyn, stworzyć cykl filmów edukacyjnych i przygotować poradnik dla rowerzystów w formie drukowanej. Edukacja jest bardzo ważna już dla dzieci, które z rowerów korzystają wspólnie z rodzicami, ale niebawem będą samodzielnymi użytkownikami ruchu. To właśnie do nich trafiają materiały w tej najbardziej atrakcyjnej, multimedialnej formie, która mamy nadzieję na długo pozostanie w ich pamięci – dodał zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Toruniu, Jarosław Paralusz.
W tym momencie można zauważyć zdecydowane zwiększenie się ilości rowerzystów na toruńskich drogach. Wynika to ze znacznego polepszenia się infrastruktury rowerowej. Łącznie w Toruniu mamy do czynienia z ponad stoma kilometrami ścieżek, po których mogą poruszać się wszyscy amatorzy dwóch kółek. Co więcej, w roku 2016 oznakowano na czerwono 716 przejazdów rowerowych. Miasto staje się zatem przyjazne rowerzystom.
– Podróżowanie rowerem staje się coraz bardziej powszechne i popularne, ale niestety często nieznajomość przepisów nie jest pełna i prowadzi do nieostrożnych zachowań. Wiemy, że edukacja musi być atrakcyjna, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Ważna jest również infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W Toruniu w kilkuset miejscach przemalowane zostały na czerwono przejazdy rowerowe, pojawiły się „kocie oczka” sygnalizujące przejścia dla pieszych, tworzone są separatory, czyli azyle dla pieszych i rowerzystów, które bardziej chronią przed pojazdami. W miejscach, gdzie to konieczne pojawiają się nowe sygnalizacje świetlne, a ponadto powstają nowe kilometry dróg rowerowych. Te wszystkie elementy mają zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drogach – podsumował prezydent Torunia Michał Zaleski.
Prezentujemy pierwszy film wchodzący w realizację projektu „Bezpieczne 2kółka”.