Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. wybudowało kolejny zestaw podziemnych pojemników na odpady. Teraz na toruńskiej starówce funkcjonuje już 9 kompletów pojemników. Mimo wszytko prezes MPO apeluje – Nie twórzcie przy podziemnych pojemnikach dzikich wysypisk!
Nowy zestaw powstał u zbiegu ulic Szerokiej i Podmurnej. Korzystają z niego mieszkańcy pobliskich ulic.
– Nowa lokalizacja umożliwiła wycofanie ze starówki kolejnych 55 plastikowych pojemników oraz 2100 worków – mówi prezes MPO Piotr Rozwadowski. – Łącznie, od 2014 roku, czyli od kiedy funkcjonują zestawy podziemne, usunęliśmy ze starówki 240 tradycyjnych pojemników. Miesięcznie wydajemy mniej o ponad 8 600 worków.
Jednak pojawia się dużo pytań, w kwestii śmieci często podrzucanych przy podziemnych pojemnikach.
– Jest to dla nas faktycznie niemały problem – przyznaje prezes MPO. – Doceniamy fakt, że zwracają nam na niego uwagę również sami mieszkańcy starówki. Nie dziwię się: kto z nas chciałaby mieć na widoku dzikie wysypiska? Z naszych obserwacji wynika, że śmieci podrzucają głównie prowadzący działalność gospodarczą na starówce. Osoby te nie posiadają kart magnetycznych, więc zostawiają odpady przy kioskach wrzutowych, wiedząc, że MPO i tak je wywiezie. W ten sposób pozbywają się śmieci, nie płacąc za ich odbiór i zagospodarowanie. Jest wygodnie, bezpłatnie – i nieuczciwie. Powiem więcej: to jest cwaniactwo. My faktycznie odpady te odbierzemy, ponieważ nie chcemy i nie możemy pozwolić sobie na to, by naszą piękną starówkę szpeciły dzikie wysypiska. Regularnie tworzą się one jednak przy podziemnych pojemnikach, zwłaszcza w tych lokalizacjach, które – jak np. zestawy przy Baju Pomorskim – znajdują się z dala od głównego traktu Zespołu Staromiejskiego. Dlatego regularnie, kilka razy dziennie, sprzątamy tereny wokół podziemnych pojemników na odpady. W zasadzie ilekroć nasi pracownicy zauważą odpady przy kioskach wrzutowych, mają obowiązek je zabrać.
System gromadzenia odpadów w podziemnych pojemnikach sprawdza się na toruńskiej starówce, ponieważ jej ulice są wąskie i czasem brakuje na nich miejsca dla plastikowych pojemników. Kioski wrzutowe są czyste i estetyczne, a ich wygląd został ustalony z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Z podziemnych pojemników nie wydobywają się uciążliwe zapachy, a dzięki zamknięciu odpadów w podziemnym, betonowym silosie, są one niedostępne dla gryzoni i insektów.
Obecnie działa już 9 zestawów podziemnych pojemników na odpady. Znajdują się one w następujących miejscach:
Rynek Nowomiejski
ul. Podmurna / Wały gen. Sikorskiego
ul. Kopernika
ul. Małe Garbary
ul. Wielkie Garbary / Piernikarska
ul. Fosa Staromiejska
ul. Międzymurze
ul. Piernikarska / Baj Pomorski
ul. Podmurna / Szeroka
Każdy zestaw składa się z kontenera na odpady zmieszane, na odpady suche i na szkło. Aktualnie trwają prace nad wyznaczeniem na starówce kolejnych miejsc na podziemne pojemniki. O tym, które posesje powinny korzystać z podziemnych pojemników, decyduje Wydział Gospodarki Komunalnej – przedstawiciel gminy, która organizuje gospodarkę odpadami w mieście. WGK i MPO wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, rozpatrują indywidualne prośby o zmianę miejsca zbierania odpadów, po analizie stopnia wykorzystania i zapełnienia tego punktu. Dla celów ewidencyjnych i kontrolnych istotne jest, aby nieruchomość jako całość przynależała do pojedynczego punktu.