Naukowcy z uniwersyteckiej spółki Nano-implant pracują nad nowatorskim na skalę światową projektem. Już pod koniec października mają zostać użyte pierwsze spersonalizowane implanty nowej generacji
Spółkę stworzyli naukowcy z Wydziału Chemii UMK oraz spółka PrintMed 3D z Grudziądza. Otrzymali oni dofinansowanie w wysokości 2,4 mln złotych na realizację nowatorskiego projektu, jakim są implanty części twarzoczaszki oraz zębów produkowane przy zastosowaniu technologii druku 3D oraz powłok nanokompozytowych.
– Wytwarzanie implantu dopasowanego pod względem kształtu, dla potrzeb konkretnego pacjenta, jest już procesem znanym, bowiem technologia druku 3D w polimerze czy metalu jest znana i optymalizowana od kilku lat – powiedziała PAP prezes zarządu Nano-implant dr Aleksandra Radtke. – Połączenie personalizacji wydruku implantu z nadaniem mu silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych oraz ze zwiększeniem ich biozgodności poprzez nałożenie powłoki o grubości kilkudziesięciu nanometrów sprawia jednak, że projekt nosi znamiona innowacyjnego.
Spersonalizowane implanty mają przede wszystkim służyć osobom, które mają problemy ze standardowymi wersjami, bo te na przykład wywołują u nich stan zapalny. Pierwsze wszczepy implantu z warstwą nanokompozytową planowane są na koniec października lub początek listopada i zostaną przeprowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.
– Liczymy na to, że kilkuletnie doświadczenie pozwoli nam finalnie stworzyć idealny implant, dopasowany pod względem kształtu, z warstwą przyspieszającą proces zrastania z kością i działającą jednocześnie przeciwbakteryjnie – dodała dr Aleksandra Radtke. – Implant, który będzie można zastosować z powodzeniem w chirurgii szczękowo-twarzowej, ortopedii oraz neurochirurgii.
(źródło: PAP)