Od 2015 roku wydawane są nowe dowody osobiste, w których nie znajdziemy adresu zameldowania. Zmodyfikowany dokument, zamiast ułatwiać życie, przysparza wiele problemów
Z punktu widzenia osób, które planują stałą przeprowadzkę, zmiana wydaje się dużym ułatwieniem. Decydując się na nowe mieszkanie, nie musimy ubiegać się o nowy dokument.
– Do 1 marca 2015 r. każda zmiana danych m.in. adresu zameldowania skutkowała koniecznością wymiany dowodu osobistego – wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia. – Ustawodawca wprowadził tę zmianę, mając na uwadze interes posiadaczy dowodów osobistych. Obecnie przy zmianie adresu zameldowania na pobyt stały, z mocy ustawy o ewidencji ludności, interesant otrzymuje bezpłatnie zaświadczenie, ważne przez cały okres zamieszkiwania pod adresem.
Jeszcze więcej biurokracji
Bez informacji o adresie nie załatwimy jednak wielu spraw. Dotychczas wystarczał do tego dowód osobisty. Po wydaniu jego nowszej wersji trzeba udać się do urzędu miasta po zaświadczenie o zameldowaniu. Jak często czynią to torunianie?
– W 2014 r. wydano 2256 zaświadczeń o zameldowaniu, w 2015 r. wydano 3 286 zaświadczeń o zameldowaniu (wzrost o 1030), w 2016 – 3325 zaświadczeń, a do września 2017 – 2238 zaświadczeń – informuje Anna Kulbicka-Tondel.
Kiedy wymagany jest adres?
Zaświadczenia wydawane są bezpłatnie na potrzeby Urzędu Pracy, przedszkoli, szkół podstawowych, MOPR-u, uczelni wyższych w związku z ubieganiem się o miejsce w akademiku, w sprawach biletów komunikacji miejskiej dla rodzin wielodzietnych i stypendium socjalnego.
– Ponadto wydawane są bezpłatne zaświadczenia dla mieszkańców Torunia w związku ze zmianami nazw ulic, dokonanych przez RMT – kończy pani rzecznik.
Czytaj także: Tysiące dowodów do wymiany. Skąd to zapotrzebowanie?
W niektórych przypadkach za takie zaświadczenie trzeba uiścić odpowiednią odpłatę. Zwykle jest to 17 złotych. Dotyczy to sytuacji, gdy staramy się o ów dokument dla urzędów skarbowych za granicą RP, w związku z ubieganiem się o prawo jazdy, rejestracją samochodu, ubieganiem się o pozwolenie parkowania na starówce, dla cudzoziemców do złożenia w Kujawsko Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.