Kameralne placówki zamiast domów dziecka

0
1272
Budowa dwóch domów dziecka w Chełmnie (fot. Łukasz Piecyk/materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego)

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego trwa budowa „czternastek” czyli kameralnych domów dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 28 tego typu instytucji

– Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim – za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017 .

Realizacja wspierana przez Regionalny Program Operacyjny pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. Instytucje mają działać właśnie w ten sposób i stwarzać przyjazne warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Według prawa – po 2020 roku mają tak wyglądać wszystkie tego typu placówki.

Do tej pory zarząd województwa przyznał dofinansowanie na realizację 16 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstanie 28 domów dziecka. Suma wsparcia to 19,5 miliona złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizacje istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów. W czterech nowych, trzystumetrowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim w powiecie włocławskim.

W trakcie realizacji podobnych inwestycji są też między innymi władze Włocławka, które budują trzy nowe domy dziecka (a czwarty powstanie po adaptacji istniejącego budynku), samorządy powiatów lipnowskiego, grudziądzkiego, sępoleńskiego i brodnickiego, z których każdy wzniesie od podstaw po dwie takie placówki, a także powiatu golubsko-dobrzyńskiego, w którym powstaje placówka opiekuńczo-wychowawcza o charakterze specjalistyczno-terapeutycznym.

Po modernizacji lub adaptacji na ten cel istniejących budynków, odpowiadające nowoczesnym standardom domy dziecka powstaną też w Toruniu, Bydgoszczy Rypinie, Marcinkowie w powiecie mogileńskim, Trzemiętowie w powiecie bydgoskim oraz Bąkowie w powiecie świeckim.

Nabór wniosków o dofinansowanie tego typu inwestycji wciąż jest aktualny – szczegóły mogą Państwo zobaczyć TUTAJ.

(źródło: materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego)