Spotkanie pomiędzy przedstawicielami władz miasta Torunia i Kolegium Rektorskiego UMK odbyło się 6 marca
To cykliczne, odbywające się na początku każdego roku spotkanie władz miasta z przedstawicielami toruńskiego uniwersytetu, poświęcone wspólnym przedsięwzięciom – już zrealizowanym i planowanym w najbliższym czasie. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn podziękował miastu za przebudowę ul. Olszewskiego w sąsiedztwie Akademickiego Centrum Kultury Od Nowa, gdzie powstało ponad 60 miejsc parkingowych, oraz za wsparcie samorządu dla akademickiego życia kulturalnego.
Rozmawiano o kolejnych, wspólnych projektach, m.in. o: przyspieszeniu przekazania UMK na cele naukowe nieruchomości przy ul. Bydgoskiej 13, wsparciu miasta dla rozwoju sportu akademickiego, w tym pomocy w rozbudowie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego czy dofinansowaniu wyjazdu osady wioślarskiej AZS UMK na regaty w Bostonie. Miasto wraz z uniwersytetem chcą też tworzyć platformę cyfrową, służącą promocji studiowania w Toruniu przez studentów z zagranicy. Będą też współpracować przy tworzeniu programu obchodów 100-lecia niepodległości, szerszym udostępnieniu do zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach czy promocji wśród studentów biletów semestralnych w komunikacji miejskiej.
W spotkaniu wzięli udział ze strony miasta: prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami: Zbigniewem Fiderewiczem, Zbigniewem Rasielewskim i Andrzejem Rakowiczem, Skarbnik Miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, Sekretarz Miasta Jacek Mularz i dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Ewa Banaszczuk-Kisiel. Władze UMK reprezentowali: rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn, prorektorzy: prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, prof. dr hab. Danuta Dziawgo, prof. dr hab. Beata Przyborowska, prof. dr hab. Andrzej Sokala i prof. dr hab. Wojciech Wysota, a także kanclerz Justyna Morzy.
Ponad 20 lat ścisłej współpracy
W 1997 r. miasto zawarło porozumienie z UMK, w którym wyrażono wolę prowadzenia partnerskiej współpracy uczelni z samorządem miejskim oraz wskazano dziedziny, w których ta kooperacja powinna być prowadzona, m.in.: wspólne wydawnictwa i imprezy, wspieranie instytucji i inicjatyw kulturalnych, rozwój sportu młodzieżowego, problemy mieszkaniowe pracowników UMK, przygotowywanie przez naukowców z UMK ekspertyz i opracowań, rozwój i eksploatacja miejskiej sieci komputerowej. Jako przykłady wspólnych przedsięwzięć warto wymienić m.in.: wieloletnie wsparcie miasta dla rewitalizacji miasteczka akademickiego na Bielanach, w tym budowę dróg, modernizację przystani wodnej w obiektach przejetych przez miasto od UMK, współorganizację Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki i cyklu Colloquia Torunensia, prace konserwatorskie przy zabytkach czy coroczny konkurs na prace magisterskie i doktorskie o Toruniu.
Źródło: torun.pl