Badanie „Przystanek Miasto 2017” pokazało, że mieszkańcy Torunia chcą zostawać w swoim mieście jak długo się da. Pozytywnie został także oceniony kierunek rozwoju
– Czyste, zielone i żywe, a co najważniejsze – najładniejsze w Polsce – takie jest nasze miasto według ankietowanych w ramach projektu „Przystanek Miasto 2017” – mówi z dumą prezydent miasta Michał Zaleski, cytowany przez portal wyborcza.pl
Wyniki badania rzeczywiście mogą napawać optymizmem. Aż 97% ankietowanych podkreśliło, że Toruń to miejsce z niepowtarzalnym klimatem, a 95% orzekło, że miasto w ciągu ostatnich pięciu lat zmieniło się na lepsze.
Dobrych wiadomości jest więcej – Toruń został wskazany przez ankietowanych jako najładniejsze miejsce w Polsce, wyprzedzając m.in. Kraków i Gdańsk. Torunianie oprócz podziwiania walorów estetycznych – wyraźnie dali do zrozumienia, że w mieście żyje się dobrze. 58% ankietowanych jednoznacznie zadeklarowało, że chce zostać w Toruniu na dłużej. 32% orzekło, że „raczej nie, choć może się tak zdarzyć”.
W co powinno inwestować miasto w pierwszej kolejności?
Wyniki badania w kwestii inwestycji przedstawiają się następująco:
46% – komunalne budownictwo mieszkaniowe
39% – infrastruktura drogowa
31% – urządzanie zieleni, miejsc rekreacji i wypoczynku
20% – komunikacja miejska
3% – nie wiem, trudno powiedzieć
Warto dodać, że życzenia mieszkańców pokrywają się z ostatnimi działaniami miasta. Co roku oddawane jest ponad 100 mieszkań komunalnych i socjalnych. Do końca 2019 roku Toruń osiągnie liczbę 1337 nowych lokali, socjalnych (308) i mieszkalnych.
Nie zapominamy także o sprawach związanych z infrastrukturą drogową. W 2018 i 2019 roku m.in. będziemy świadkami modernizacji mostu drogowego im. Józefa Piłsudzkiego oraz powstania nowej trasy tramwajowej w kierunku północnym. Co ciekawe – torunianie już teraz bardzo pozytywnie ocenili komunikację miejską w mieście. 83% wybrało opcje pozytywne, zaś tylko 3% negatywne.
Sondaż telefoniczny (CATI) zrealizowany przez firmę Kantar Millward Brown w 18 miastach i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w dniach 11.10-22.11.2017 na reprezentatywnych próbach mieszkańców w wieku 18+. Wielkość łącznej próby N=16125, mix telefonów stacjonarnych i komórkowych.
*W Toruniu badanie było realizowane w dniach 25-30/10/2017, na próbie N=804.
Źródło: torun.wyborcza.pl