Prezydenci miast województwa kujawsko-pomorskiego domagają się wyjaśnień co do organizacji tegorocznych wyborów samorządowych. Nie wiemy chociażby, kto za nie zapłaci i kiedy się odbędą
W Toruniu oprócz prezydenta Michała Zaleskiego obecni dziś byli Rafał Bruski (Bydgoszcz), Marek Wojtkowski (Włocławek), Robert Malinowski (Grudziądz) i Ryszard Brejza (Inowrocław). Tematem konwentu były przede wszystkim zmiany w ordynacji wyborczej.
– Mieliśmy okazję porozmawiać o naszych wątpliwościach, wszystko po to, aby organy gmin były przygotowane do efektywnego zrealizowania zadań nałożonych przez ustawodawcę – zaznaczył Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że nasze przygotowanie do wyborów będzie współmierne do oczekiwań ustawodawcy, ale są jeszcze kwestie wymagające doprecyzowania, m.in. kwestia finansowa wyborów, abyśmy z pieniędzy podatników nie dokładali do zadań państwa.
Prezydenci odnieśli się do nowelizacji ordynacji wyborczej. Wciąż bowiem pojawia się wiele pytać o organizację najbliższych wyborów. Samorządy domagają się konkretnych wytycznych i poznania obowiązków, jakimi zostaną obarczone jesienią.
– Wiemy, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe, ale nie wiemy dokładnie, kiedy – skomentował Ryszard Brejza. – Mają zostać przeprowadzone w oparciu o nowy stan prawny, ale jest on niedookreślony, nie wiadomo, jak w pewnych szczegółach zafunkcjonuje ordynacja wyborcza. Pieniądze nie są zabezpieczone w wystarczającej ilości – wszystkie te kwestie świadczą o nieodpowiedzialności osób wprowadzających te rozwiązania.
– Temat wzbudza wiele emocji przede wszystkim ze względu na sporo znaków zapytania, które ciągle stoją przed tymi, którzy będą wybory organizować – dodał Rafał Bruski. – Ważne, aby wybory, które przed nami, były uczciwe, sprawnie zorganizowane, ale to okaże się dopiero po głosowaniu. W myśl ordynacji obowiązującej do tej pory było zorganizowanych kilka wyborów samorządowych – w przypadku tej ordynacji nie było tylu zarzutów i znaków zapytania co do sposobu organizacji. Modyfikacje powinny być ewolucją, a nie rewolucją, z jaką mamy do czynienia w tym przypadku.
Uczestnicy konwentu zwracali uwagę na najważniejsze zmiany nowelizacji ordynacji wyborczej, w tym m.in. nową strukturę i liczebność administracji wyborczej, zmiany kompetencyjne i kwestie rejestracji i transmisji pracy komisji obwodowych.
– W naszym stanowisku zwróciliśmy uwagę m.in. na obowiązek monitorowania i przekazu filmowego z każdego lokalu – w tym zakresie mamy wiele wątpliwości dotyczących finansowania, ale również pytań w kwestiach technicznych – zaznaczył Robert Malinowski.
Prezydenci opracowali wspólne stanowisko, które zostanie przesłane do Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do trzech terenowych komisji wyborczych.
– Stanowisko, które zostało dziś wypracowane, jest wyrazem troski przedstawicieli samorządów terytorialnych w sprawie organizacji wyborów – powiedział Marek Wojtkowski. – Czujemy się cały czas odpowiedzialni za organizację wyborów i za to, aby obywatele mieli zaufanie do procesu wyborczego.