Szkolnictwo wyższe czeka reforma. Uniwersytety czują się zagrożone

0
1062

Biuro Analiz Sejmowych wydało ekspertyzę planowanej reformy szkolnictwa wyższego „Konstytucja dla Nauki”. Według wielu medialnych doniesień tylko siedem uczelni miałoby zachować status uniwersytetu. Tak się jednak nie stanie!

W minionym roku w związku z planowaną reformą szkolnictwa wyższego badano efektywność i dorobek naukowy polskich uczelni. Z ekspertyzy wynikło, że aż jedenaście z osiemnastu, w tym Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, nie spełnia wymaganych kryteriów. Groziło im przekształcenie w akademie.

Większość zamieszczonych analiz odnosi się do nieaktualnej wersji projektu. – czytamy w komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Nawet w przypadku uzyskania kategorii naukowych niewystarczających w świetle przepisów ustawy do posługiwania się nazwą „uniwersytet” czy „politechnika”, uczelnia będzie mogła posługiwać się nazwą dotychczasową. Warunki dotyczące posługiwania się nazwą „uniwersytet” będą odnosić się wyłącznie do sytuacji, w których uczelnia chce zmienić swoją nazwę i uzyskać status „uniwersytetu”.

Okazuje się zatem, że istniejące już uniwersytety, nie będą zagrożone utratą swojego statusu. Wkrótce powinniśmy poznać ostateczną wersję ustawy. Swoją drogą w badaniu świetne noty zebrał Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W najlepszej, tej „bezpiecznej” siódemce był także Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski.