Najbardziej tragiczne skutki wypadku to utrata najbliższych członków rodziny, bliskich nam osób. Oprócz osobistego bólu i mierzenia się z cierpieniem jednocześnie musimy dopełnić wielu formalności związanych z ostatecznym pożegnaniem. Nie zawsze wtedy udaje się pomyśleć o przyszłości czy przeanalizować, zaplanować dalszą perspektywę życiową. Nierzadko zdarza się też i tak, że poszkodowany był głównym wsparciem, podporą oraz żywicielem całej rodziny. O jakie odszkodowania można się ubiegać po jego śmierci oraz co powinniśmy o nich wiedzieć?
Dla kogo „stosowne odszkodowanie”?
W przypadku tego świadczenia chodzi o poprawę sytuacji najbliższej rodziny, gdy po śmierci poszkodowanego znacznie pogorszy się ich sytuacja życiowa. Materialny aspekt tego odszkodowania polega na tym, aby ułatwić osobom z bliskiego grona rodziny przystosowanie się do nowych warunków i próbie zniesienia negatywnych skutków śmiertelnego wypadku. Główną przesłanką jest tutaj znaczne pogorszenie sytuacji życiowej w stosunku do tej, która hipotetycznie istniałyby, gdyby poszkodowany nie odniósł śmiertelnych obrażeń na skutek wypadku. Przy czym wykazanie takich warunków powinno być przeprowadzone prawidłowo i w sposób bezsporny.
Na uwagę zasługuje fakt, że jak podkreśla ekspert do spraw odszkodowań z portalu internetowego https://codex.org.pl/odszkodowania/: „Pogorszenie sytuacji życiowej nie oznacza wyłącznie czysto ekonomicznej, materialnej strony. Linia orzecznictwa skłania się ku takiej interpretacji, w której brane są pod uwagę uszczerbki wynikające z codziennych czynności, jak chociażby brak pomocy w wychowywaniu dzieci, wsparcia w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa, czy firmy. Również, gdy pozostały przy życiu małżonek na skutek wypadku przeżyje załamanie nerwowe lub zachoruje na depresję – co niewątpliwie rzutować będzie na sytuację całej rodziny – rozważać można dochodzenie tego rodzaju odszkodowania”.
Zwrot kosztów pogrzebu, a zasiłek pogrzebowy
Jeżeli chodzi o zwrot kosztów pogrzebu, należy się on każdemu, kto poniesie omawiane wydatki. Mówiąc o ich zakresie, chodzi o wszelkie koszta poniesione na przygotowanie pochówku. Przy czym przyjęto, że są to bezpośrednio poniesione na pogrzeb wydatki, ale także mieszczące się w ramach zwyczajowo przyjętych w danym środowisku.
Zasiłek pogrzebowy zaś to świadczenie otrzymywane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wypadek śmierci, mające na celu chociażby częściowe zrekompensowanie poniesionych na ten cel wydatków.
Renta alimentacyjna – czy tylko dla dzieci?
O świadczenie jakim jest renta alimentacyjna, ubiegać mogą się nie tylko najbliższa rodzina i dzieci zmarłego poszkodowanego, które otrzymywały od niego alimenty. Do grona tego zalicza się również osoby, którym dostarczał on dobrowolnie i stale środków finansowych i udzielał materialnego wsparcia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tzw. nieformalnych związków i zaspokaja zasady współżycia społecznego.
Odszkodowania z prawniczymi wskazówkami
Każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego spojrzenia. Tylko profesjonalne kancelarie prawnicze, zajmujące się sprawami odszkodowań od lat będą umiały odpowiednio skutecznie poprowadzić każdą sprawę do końca. Specjaliści podpowiedzą, o jakie odszkodowania możemy się starać, a w razie problemów pomogą je rozwiązać na każdym etapie.
Zaangażowanie, odpowiedzialność, wyczucie i prawnicza wiedza cechują tylko najlepsze eksperckie zespoły.