Każdy, kto choć raz wnioskował o wypłatę odszkodowania wie, że jest to niezwykle trudne zadanie. Przede wszystkim dlatego, iż ubezpieczyciel zawsze będzie dążył do zaniżenia wysokości świadczenia, a osoba uprawniona odwrotnie. W tym starciu na przegranej pozycji jest poszkodowany
W końcu Towarzystwo Ubezpieczeniowe to duża firma, która zatrudnia w swych szeregach kilkunastu specjalistów z dziedziny prawa. Osoba, która na co dzień nie ma styczności z branżą odszkodowawczą, nie ma też żadnych szans. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych metod wykorzystywanych przez ubezpieczyciela w celu zaniżenia wysokości świadczenia.
W jaki sposób firma może zaniżyć odszkodowanie?
Wyróżnić można kilka sposobów na wypłatę niższego świadczenia. Likwidacja szkód to złożony proces. Przede wszystkim należy ustalić, jaka była jej wielkość. Dopiero na tej podstawie można oszacować, jakie odszkodowanie będzie przysługiwać osobie uprawnionej. Należy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje szkód – osobowe i rzeczowe. Jeśli chodzi o uszkodzenia pojazdu bardzo częstą praktyką jest stosowanie przez ubezpieczycieli tzw. kosztów amortyzacji. Mówiąc potocznie – chodzi o odliczenie pewnej sumy, jako współczynnika zużycia konkretnych części pojazdu. Oczywiście tak robić nie wolno. Stanowisko to wyraził w swych opiniach Rzecznik Finansowy. Należy mieć na względzie, że nawet jeśli dana część była w jakimś stopniu zużyta, to w zasadzie nie ma takiej możliwości, aby na rynku znaleźć produkt o tym samym stopniu zniszczenia. Osoba naprawiająca samochód będzie musiała nabyć rzecz nową, oryginalną, chyba że w związku z brakiem dostępności konieczny będzie zakup zamiennika. Bardzo często zdarza się tak, że rezygnujemy z oddania pojazdu do naprawy mechanikowi i wykonujemy ją samemu, tzw. sposobem gospodarczym. Nie oznacza to, że ubezpieczyciel w związku z brakiem konieczności zapłaty za robociznę, może wypłacić niższe odszkodowanie. Obowiązkowa jest wypłata pełnego świadczenia, a w jaki sposób zostanie ono wykorzystane przez odbiorcę, to indywidualna kwestia.
Czy rzeczoznawca może przygotować nierzetelnie kosztorys?
Bezpośrednio po zdarzeniu rzeczoznawca wyceniający szkodę przygotowuje kosztorys. Na jego podstawie wypłacone zostanie odszkodowanie. Kosztorys stanowi określenie wartości powstałego ubytku. To, że świadczenie zostało zaniżone przez ubezpieczyciela, nie oznacza, że rzeczoznawca nierzetelnie ocenił szkodę. Mógł jednak zastosować takie przeliczniki, aby należna kwota miała jak najniższą wartość. Wskazane powyżej przykłady to tylko wierzchołek „góry lodowej”. Właśnie poprzez zastosowanie takich metod ubezpieczyciel wygrywa starcie z uprawnionym. Często nie wiemy, w jaki sposób skutecznie możemy chronić się przed takimi praktykami. Jeśli uważasz, że Twoje odszkodowanie zostało zaniżone, skontaktuj się ze specjalistami z profesjonalnej firmy AutoMobilis i uzyskaj świadczenie w należnej wysokości.