Księgowość pełna a uproszczona. Poznaj różnicę i dowiedz się, który system ewidencji Cię obowiązuje

0
1107

Jeśli jesteś przedsiębiorcą zagubionym w gąszczu przepisów prawnych, a księgowość to dla Ciebie czarna magia, ten artykuł może okazać się pomocny. Prezentujemy dwa rodzaje rozliczania swojej działalności, z których możesz skorzystać. Zapoznaj się z nimi i upewnij się, czy na pewno dobrze planujesz kontrolę finansów firmy

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy względem rachunkowości

Wyróżniamy dwa typy księgowości, którymi są: księgowość uproszczona oraz pełna. Różnią się one zasadniczo, jednak każdy z nich oznacza dla przedsiębiorcy inne korzyści, jak też inne zobowiązania. Pod tym względem w dużo lepszej sytuacji są ci właściciele firm lub spółek, których przychody netto w ubiegłym roku nie był wyższe, niż 2 000 000 euro. Tacy przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, czy podejmą się mniej kosztownej formy księgowości uproszczonej, czy bardziej wymagającej, droższej księgowości pełnej. Co ciekawe, jeszcze do niedawna próg pieniężny wynosił dużo mniej: 1 200 000 euro. Dopiero od grudnia 2016 r. limit jest wyższy, a co za tym idzie, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych ominął wielu przedsiębiorców. Jeśli uzyskane dochody przekroczyły wskazaną kwotę, księgowość musi być prowadzona w oparciu o księgi pełne. Takie zobowiązanie spoczywa również na właścicielach spółek kapitałowych czy komandytowych.

Nie zaniedbuj księgowości, bo konsekwencje są poważne

Różnice w rejestrowaniu przychodów w poszczególny sposób są bardzo duże. Z jednej strony mamy uproszczony, bezproblemowy dla przedsiębiorcy monitoring finansów firmy, z drugiej zaś złożony i wymagający system pełnej księgowości. Wybór tylko z pozoru jest łatwy. Księgowość uproszczona oprócz tego, że zwalnia podatnika z wielu obowiązków, ogranicza jego pole manewru na wielu szczeblach, m. in. w zakresie rozbudowanego analizowania ekonomicznego. Kiedy spoczywa na nas przymus prowadzenia księgowości pełnej, sprawa się komplikuje. Nie wystarczy już ogólne rozliczanie przychodów oraz rozchodów. Pełna analiza i nadzorowanie wydatków okazuje się problematyczne i rzadko kiedy przedsiębiorca sam jest w stanie poradzić sobie z wywiązaniem się ze wszystkich obowiązków. A to nie prowadzi do niczego dobrego – za źle prowadzone księgi rachunkowe lub inne nieścisłości formalne, grożą wysokie kary finansowe. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji okazuje się skorzystanie z usług biura rachunkowego, gdzie księgowość jest świadczona rzetelnie i bezpiecznie dla interesu firmy. Godne polecenia jest biuro księgowe Calendaria działające w Opolu. Zgłaszając się tam po pomoc, otrzymamy kompleksowe wsparcie w zakresie księgowości, zarówno pełnej, jak też uproszczonej.