Wśród typów transportu specjalnego szczególne miejsce zajmują przewozy ponadgabarytowe, zwane także ponadnormatywnymi, ponieważ przekraczają rozmiarami lub wagą normy prawne, dopuszczające zwykły towar do standardowego przewozu na drogach. Jakie są regulacje dotyczące przewozów ponadgabarytowych i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ich realizacji?
Rodzaje ładunków przy ponadgabarytowym transporcie specjalnym
Wyróżniamy trzy typy ładunków ponadnormatywnych, które są obsługiwane przez transport specjalny:
- Ładunki dłużycowe – do tej kategorii zaliczają się ładunki, których długość przekracza 1/3 długości powierzchni ładunkowej danego środka transportu, lub przekracza ją o 2 metry. W takich przypadkach niedozwolone jest przewożenie za pomocą zwykłego środka transportu – należy zastosować specjalne pojazdy, takie jak przyczepy dłużycowe, dostosowane rozmiarami do ładunku.
- Ładunki specjalne – do tego typu należą ładunki, których wymiary są większe, niż wymiary pojazdu. Poza odpowiednim zabezpieczeniem podczas transportu specjalnego, muszą zostać zapewnione także odpowiednie warunki przewozu, takie jak określona trasa, nie posiadająca mostów, bramek i innych przeszkód, na których przekroczenie nie pozwolą wymiary ładunku, czy ustalenie niestandardowych warunków ruchu drogowego na wybranych odcinkach, by umożliwić przewóz bez stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
- Ładunki szczególnie ciężkie – do tej kategorii zaliczają się ładunki, których masa jest większa, niż ładowność środka transportu. Muszą być przewożone przez pojazdy specjalnie do tego przystosowane.
Jakie są zasady korzystania z ponadgabarytowego transportu specjalnego?
Transport specjalny w przypadku ładunków ponadnormatywnych wymaga odpowiednich przygotowań, wiedzy i sprzętu, które pozwolą na wykonanie przewozu zgodnie z przepisami, sprawnie i bezproblemowo. Do najważniejszych wymogów przy specjalnym transporcie ponadgabarytowym należą:
– konieczność wykorzystania odpowiednich środków transportu, dostosowanego do typu towaru, jego rozmiarów oraz ciężaru,
– doświadczeni i przeszkoleni kierowcy pojazdów specjalnych,
– dobra znajomość terenu, na którym odbędzie się transport specjalny, by zaplanować najbezpieczniejszą i najkorzystniejszą trasę,
– znajomość zasad i prawa dotyczącego organizacji przewozów w kraju, gdzie odbywać się będzie transport.
Jakie warunki trzeba spełnić, by móc zorganizować transport specjalny ładunków ponadgabarytowych?
Przewóz ładunków ponadnormatywnych wiąże się często z wieloma przygotowaniami, obejmującymi również formalności oraz działania mające na celu spełnienie wymaganych norm. Do najważniejszych zadań, jakie trzeba wypełnić przed przeprowadzeniem transportu specjalnego ładunków ponadgabarytowych, należą:
– uzyskanie specjalnego zezwolenia,
– zaplanowanie trasy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad lub odpowiadającą jej instytucją w innym kraju, biorąc pod uwagę takie parametry, jak szerokość dróg, wysokość wiaduktów, dopuszczalny tonaż na danej drodze i mostach, promienie zakrętów, znajdujące się w skrajni drogi obiekty, przejazdy kolejowe itp.,
– oznakowanie pojazdu zgodnie z wymaganiami prawnymi,
– opracowanie wszystkich pozostałych szczegółów i technicznych aspektów, dotyczących transportu specjalnego.