Dom Muz po raz kolejny wychodzi z inicjatywą, wspólnego tworzenia projektów kulturalnych, realizowanych w ramach projektu „W – łącznik”, który ma za zadanie włączyć w działanie wszystkich mieszkańców Torunia
Pierwszym impulsem do powstania warsztatów było rozeznanie się w problemach i zapotrzebowaniach toruńskiej starówki, a także rozpoznanie potrzeb i predyspozycji jej mieszkańców, dzięki którym realizacja założonych działań stanie się możliwa. Projekt ma na celu zaangażowanie wszystkich chętnych do wspólnego, kreatywnego tworzenia, zarówno w celu społecznej integracji, jak i rozwinięcia ukrytych pasji i otwartego mówienia o pewnych problemach.
Pierwszym projektem są zatem warsztaty plastyczne „Ze starEGO MIASTA” autorstwa Piotra Florianowicza, które to mają za zadanie ukazać za pomocą różnych technik dobre, ale i mniej przyjazne strony Starego Miasta, jako miejsca nie tylko turystycznego, ale miejsca codziennego życia wielu osób. Zajęcia będą zrzeszać dzieci i młodzież od 9 do 17 roku życia, studentów z kierunku Grafika z Polski, Ukrainy i Białorusi, a także wszystkich dorosłych mieszkańców Starówki.
Kolejny pomysł to „EtnoStarówka” Arona Bluma, który zaprasza do nauki tańca i śpiewu wszystkie dzieci, a dorosłych na warsztaty bębniarskie. Jedną z koncepcji będzie wyjście z instrumentami w przestrzeń Torunia, a uwieńczeniem cyklu zajęć będzie koncert w kawiarni PERS, w której to każdy z uczestników będzie mógł pochwalić się nowo nabytymi umiejętnościami.
„Włączmy razem teatr” to kolejne zajęcia, które będą trwały 2 miesiące i zostaną zakończone wspólnie przygotowanym spektaklem. Warsztaty prowadzone przez Oxane Lytvynenko i Krystiana Wieczyńskiego kierowane są głównie do mieszkańców toruńskiej Starówki, ale też zachęca się do udziału mniejszość ukraińską.
Projekt „Ja – torunianka” tworzony przez Ewelinę Wolską kierowany jest do dziewczynek w wieku od 9 do 13 lat i będzie polegał na zaprezentowaniu baśni i legend toruńskich za pomocą zajęć teatralnych, muzycznych i plastycznych.
Za to dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat skierowane są warsztaty dotyczące symboliki naszych przodków, na których będzie można przygotować własnoręcznie słowiańskie lalki intencjonalne, czyli motanki. Inicjatywa ta należy do Sary Orzechowskiej i nazywa się „Spotkanie z Dziadami”.
Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Więcej informacji o wydarzeniach i zapisach znajdują się na stronie Domu Muz!