Tradycyjnie pod koniec listopada rusza 29. festiwal przeznaczony dla wszystkich fanów muzyki blues. Impreza odbędzie się 16 i 17 listopada w studenckim klubie Od Nowa
To klasyczny przegląd najlepszych zespołów, których jedynym zadaniem jest oczarowanie widowni i wprowadzenie w doskonały klimat bluesowej muzyki. Jako że nie jest to festiwal konkursowy, artyści nie rywalizują ze sobą, lecz wyłącznie pokazują publiczności wszelakie formy i style prezentowanej przez siebie muzyki.
Program festiwalu
Piątek 16 listopada
- MARK OLBRICH BLUES ETERNITY (GB/IT/PL) – Mark „Bestia” Olbrich to ceniony basista polskiego pochodzenia od ponad czterdziestu lat mieszkający i tworzący w Londynie. Po latach współpracy z cenionymi angielskimi i amerykańskimi bluesmanami zdecydował się na założenie własnego zespołu pod nazwą Mark Olbrich Blues Eternity, który tworzą genialni muzycy.
- EARL THOMAS GOSPEL (USA/GB) – Thomas pochodzi z muzycznej rodziny z Tennessee. Każdy z członków jego rodziny grał lub śpiewał. Mama uwielbiała gospel, a tata bluesa. W ten sposób młody Earl szybko poznał klasykę obu gatunków. Thomas junior nie zamknął się jednak w świecie gospel i bluesa i zachwycił się też muzyką rockową.
- FOG EATERS (IT) – Zespół powstał w 2014 roku, a jego członkowie wywodzą się z włoskich prowincji Mantua i Reggio Emilia. Ich pasją od początku pozostaje chicagowski i teksański blues oparty na takich klasycznych wzorcach jak: Albert King, Albert Collins, Stevie Ray Vaughan, Jimmi Vaughan, Muddy Waters, The Faboulous Thunderbirds, Ronnie Earl, Duke Robbilard. Swoją muzykę ubogacają także elementami rock ‚n’ rolla, boogie i swingu z lat 50.
- SZULERZY – Zespół założony w 2001 roku w Inowrocławiu przez znanych i doświadczonych muzyków, którzy z biegiem czasu odkryli właściwe proporcje receptury zawierającej wszystko to, co kręci najbardziej: energetyczny i taneczny miks rhythm and bluesa i rock and rolla, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Ten koktajl muzyczny nazwali blues’n’roll i wykonują go jako jedyni w Polsce.
- LIMIT I PRZYJACIELE – protoplastą zespołu był amatorski zespół założony w roku 1983 przez trzech kieleckich licealistów, który po sześciu miesiącach zawiesił bezterminowo swoją działalność. W roku 2012 jeden z założycieli dawnego Limitu – Paweł Wawrzeńczyk – reaktywował zespół, który w ciągu dwóch lat przygotował materiał i wydał dwa albumy z własnymi kompozycjami oraz zagrał kilka koncertów. W roku 2014 w skład zespołu weszli zawodowi muzycy, a praca studyjna grupy w nowym składzie zaowocowała wiosną roku 2015 pierwszym oficjalnym albumem „Inaczej”.
Sobota 17 listopada
- SOUTHERN AVENUE (USA) – amerykański band bluesowo-soulowy z Memphis, który powstał 2015 roku. Ich nazwa pochodzi od jednej z ulic w Memphis. Piątka muzyków tworząca ten zespół to zbiór niesamowitych osobowości. Serce zespołu stanowi charyzmatyczna wokalistka o soulowej duszy.
- JOHN PORTER (PL/GB) – walijski muzyk, kompozytor i tekściarz, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Od 1976 roku mieszka w Polsce. Początek kariery to przede wszystkim współpraca z Korą i Markiem Jackowskim, z którymi współtworzył trio ‚Mannam – Elektryczny Prysznic’, gdzie grał na gitarze akustycznej.
- WHY DUCKY ? – historia zespołu sięga początku 2002 roku. Pięcioosobowy gitarowy skład powstał w Ciechanowie na Mazowszu i szybko zadebiutował podczas piątej odsłony festiwalu Spring Blues Night. Grali wówczas zarówno swoje kompozycje, jak też sztandarowe covery z czystej klasyki gatunku. Szybkie i spontaniczne zmiany personalne przyniosły też kolejne i inne spojrzenie na rozwój.
- GREEN GRASS – zespół zaistniał na polskiej scenie bluesowej w roku 1991. Ma na koncie kilkaset zagranych koncertów, wśród których były zarówno występy w salach klubowych, jak i na dużych scenach plenerowych. W swojej twórczości zespół posługuje się uniwersalnym muzyczny językiem wywodzącym się z najlepszych tradycji bluesa i rock’n’roll’a.
- TORTILLA & ADAM WENDT – to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Tortilla czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu na scenie wraz z zespołem zagra Adam Wendt – saksofonista, kompozytor i aranżer.
Jak co roku nie zabraknie także jam sessions na małej scenie, w czasie którego zagrają muzycy różnych formacji, nierzadko także z publicznością, co jest fantastycznym elementem zaskoczenia dla wszystkich. W tym roku poprowadzi to zespół IZOTOP.
źródło: www.blues.umk.pl