W związku z coraz popularniejszym i jakże pożytecznym nurtem mody na eko, coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na zgodną z potrzebami ochrony środowiska segregację odpadów
Spore ułatwienia dla osób segregujących odpady
Obecnie na rynku istnieje wiele produktów pozwalających na ułatwienie tego procesu do maksimum. Producenci oferują specjalne kosze z podziałem na rodzaj odpadów: odpady bio, plastik, szkło, papier. Mało tego, można kupić również stosowne, biodegradowalne worki na odpady, których kolorystyka nawiązuje do ogólnie przyjętej kolorystyki sortowania. Według zasad segregacji, plastik oznaczony jest kolorem żółtym, odpady papierowe – niebieskim, szkło – zielonym a odpady bio, czyli resztki jedzenia i produkty szybko rozkładające się – brązowym.
Czym są worki biodegradowalne?
Worki do segregacji śmieci są produktem biodegradowalnym, przeznaczonym do segregacji i przetrzymywania odpadów. Tym co wyróżnia je na tle innych worków jest to, że są bezpieczne dla środowiska. Nie rozkładają się jak większość plastikowych folii przez kilkaset lat, tylko podlegają szybkiemu rozkładowi. Dzięki temu chronią planetę przed zalewem toksycznych i trudno rozkładających się ton śmieci – to bardzo poważny problem globalny. To co istotne – w żaden sposób ani funkcjonalnością, ani wyglądem nie odbiegają od swoich toksycznych braci. Ulegają bowiem rozkładowi biologicznemu. Produkt wykonany z tworzywa biodegradowalnego zniknie z naszej planety w ciągu około pół roku i to w całkowicie naturalny sposób.
Czy warto segregować śmieci?
Oczywiście. Segregacja śmieci, przeprowadzona we właściwy sposób, niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim ogranicza ilość wytwarzanych śmieci do minimum. Dzięki prawidłowej segregacji, którą oprócz edukacji o rodzajach śmieci, wspomagają odpowiednie pojemniki i worki do segregacji śmieci, jest możliwe pozyskiwanie cennych surowców wtórnych. Te z kolei trafiają do recyklingu i dzięki nadaniu im „nowego życia”, dbają o zachowanie surowców naturalnych Ziemi (np. ograniczają wycinkę drzew). Segregacja śmieci jest również tańsza – gospodarstwa domowe, które deklarują dokonywanie segregacji swoim odpadów, objęte są również niższymi kosztami wywozu śmieci. Warunkiem jest jednak bezwarunkowe przestrzeganie zasad segregacji.
Najtrudniej jest zwykle na początku, kiedy segregacja śmieci nie weszła jeszcze w krew. Po jakimś czasie, staje się tak naturalna jak oddychanie a przy tym niezwykle pożyteczna dla naturalnej sfery środowiska. Decydując się nie segregację, warto wygospodarować niewielki obszar, w którym będzie możliwe dokładne rozdzielanie domowych odpadów. Dużą popularnością cieszą się specjalnie oznaczone, estetyczne kosze, które nie zaburzą wystroju wnętrza a pozwolą na zachowanie zasad segregacji. Nie można również zapomnieć o specjalnych, wytrzymałych workach do segregacji, które swoim kolorem będą informować o znajdującej się w nich zawartości. To znacznie usprawnia pracę sortowni. Warto wybrać produkt biodegradowalny. Przy takim połączeniu, można mieć pewność, że domowa segregacja śmieci będzie w 100% eko.