11 kwietnia 2019 o godzinie 17:00 w Muzeum Historii Torunia odbędzie się wykład poświęcony historii międzywojennego Torunia. Na tapetę zostanie wzięty ówczesny problem mieszkańców, czyli szerząca się na szeroką skalę prostytucja
Toruń od 1920 r. był stolicą Pomorza, jednego z najważniejszych województw II RP, w okresie międzywojennym stał się centrum administracyjnym, siedzibą urzędów i sądów, ośrodkiem kulturalnym i oświatowym. Był „perłą modernizmu”, miastem nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych i dynamicznego rozwoju demograficznego.
Jednak międzywojenny Toruń to także miasto dramatycznych dysproporcji ekonomicznych, slumsy na Kozackich Górach i krwawo tłumione protesty mieszkańców pozbawionych pracy i nadziei na lepsze jutro w okresie Wielkiego Kryzysu.
Jednym poważnych problemów natury obyczajowo-zdrowotno-ekonomicznej przed którym na co dzień stała społeczność międzywojennego Torunia była prostytucja. Nierząd był zjawiskiem z jednej strony potępianym przez ogół społeczeństwa z drugiej zaś akceptowanym w ramach tzw. „podwójnej moralności”.
Charakterystyka środowiska kobiet zajmujących się tym procederem, analiza złożonych przyczyn problemu, a także metody przeciwdziałania i zwalczania zjawiska będą tematem wystąpienia dr hab. Tomasza Krzemińskiego, prof. IH PAN, pracownika toruńskiej pracowni Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.
Wstęp wolny!
źródło: www.muzeum.torun.pl