Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

0
2781
Portrait of a young woman with alarm clock sitting in the beautiful and bright bedroom with green plants

Pod tajemniczo brzmiącą nazwą „zegar aktywności narządów” tak naprawdę kryje się teoria wywodząca się z medycyny chińskiej, w myśl której o naszym samopoczuciu, a konkretnie trudnościach z zasypianiem lub ich braku decyduje przepływ energii życiowej. Jeżeli zostaje on zakłócony, to dopada nas bezsenność. Czujemy się zmęczeni i osłabieni, pozbawieni siły do życia

Teoria ta zakłada, że problemy z przepływem energii pojawiają się wówczas, kiedy w organizmie zaczyna się dziać coś niedobrego. Według niej kłopoty z zasypianiem i osłabienie mogą być objawem poważnych problemów ze zdrowiem i powinny skłaniać nas do podjęcia właściwych działań.

Czym jest zegar aktywności narządów?

Według twórców jednej z teorii medycyny chińskiej zegar aktywności narządów pozwala nie tylko wykryć istniejące problemy zdrowotne, ale też dokładnie wskazać na ich charakter. W myśl jej założeń przez ludzki organizm nieustannie przepływa energia życiowa. Jeśli nie występują w nim żadne stany chorobowe, wówczas przepływ ten jest swobodny.

Jeżeli zaś w którymś momencie dojdzie do zaburzenia równowagi ustroju, to przepływ energii zostaje zaburzony, wskutek czego pojawiają się problemy ze snem. Mogą one dotyczyć nie tylko zasypiania, lecz również wybudzania się ze snu w czasie nocy. Co więcej, konkretna godzina, w której się budzimy, może wskazać, na jaki rodzaj problemów zdrowotnych cierpimy. Zegar aktywności narządów może być bowiem wykorzystywany zapobiegawczo, jako wskazówka do podjęcia odpowiednich działań.

Jak działa zegar aktywności narządów?

W myśl teorii zegara aktywności narządów nic, co dzieje się w naszym organizmie, nie dzieje się bez przyczyny. Jeżeli więc budzimy się w środku nocy o konkretnej godzinie, powinniśmy ustalić, jakiemu narządowi jest ona przypisana. Cały zegar podzielony jest na 12 godzin i skupia się wyłącznie na godzinach nocnych, jako że według twórców teorii w ciągu dnia organizm działa najsprawniej i to właśnie wtedy ma najwięcej energii życiowej.

Zgodnie więc z tymi założeniami każdemu narządowi przyporządkowane są dwie kolejne godziny. I tak 19-21 to godziny poświęcone układowi krążenia, dlatego też oddając się w tym czasie relaksowi, zapewniamy sobie jego optymalne funkcjonowanie.

Godziny 22 i 23 związane są z tarczycą oraz metabolizmem. Problemy z zasypianiem w tym czasie mogą wskazywać na zaburzenia jej pracy. Czas pomiędzy 24 a 1 w nocy poświęcony jest woreczkowi żółciowemu. Pobudka o tej porze może wskazywać na problemy zdrowotne związane z tym właśnie narządem (np. kamienie). Za sen w godzinach od 2 do 3 odpowiada wątroba, z kolei pomiędzy 3 a 5 płuca, a pomiędzy 5 a 7 jelito grube.