20 i 21 maja dobędzie się ogólnopolska dyskusja panelowa i seminarium badawcze pt. „Zwierzęta i ich ludzie w trudnym czasie antropocenu”
Człowiek wytworzony przez epokę oświecenia uwierzył, że rozum – władza sądzenia – nadaje mu prawo do sprawowania kontroli nad tym, co naturalne i do utwierdzenia się w przekonaniu o swojej wyższości nad innymi organizmami. Wydaje się, że Kartezjańskiej, oświeceniowej zasadzie „Myślę, więc jestem” towarzyszyło złudzenie kontroli nad światem. Dlatego też człowiek zadał naturze gwałt i – uzurpując władzę – podporządkował sobie środowisko naturalne.
Debatując nad sytuacją zwierząt w epoce antropocenu, należy również podkreślić, że poprzez eksploatację ciał zwierzęcych i nadprodukcję gazów cieplarnianych związaną z przemysłową hodowlą zwierząt, człowiek destabilizuje środowisko a także klimat w skali globalnej, sprowadzając zagrożenie na kolejne gatunki i samego siebie.
W debacie, a także podczas seminarium badawczego, organizatorzy tj. Instytut Filozofii UMK, Zakład Filozofii Nauki IF UMK i Filozoficzny Klub Dyskusyjny SOFIA chcą podjąć dyskusję nad prawami zwierząt w epoce antropocenu, nad relacjami między ludźmi i zwierzętami (oraz innymi organizmami).
DEBATA: 20 maja, godzina 19:00, Wydział Humanistyczny UMK, sala I
SEMINARIUM: 21 maja, godzina 09:00, Wydział Humanistyczny UMK, sala 305
Zgłoszenia w formie krótkiego abstraktu/opisu badań można przesłać do 10.05.2019 na adres: zwierzeta.antropocen@gmail.com.