11 czerwca w Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wykład poświęcony modernizacji miast kresowych w czasach II Rzeczypospolitej i wizualizacji tego procesu w postaci modernistycznych form architektury
Po okresie polonizacji Kresów Wschodnich, jaki przypadł na lata 20., nastąpił okres „europeizacji” i wyrównywania różnic cywilizacyjnych, widocznych w miastach kresowych w stosunku do pozostałej części kraju. Modernizm zdominował architekturę nowych szkół, obiektów służby zdrowia, urzędów pocztowych i domów kultury.
Nowoczesne formy stosowano w projektach pawilonów wystawienniczych, wznoszonych na potrzeby targów we Lwowie, Wilnie, Równem i Pińsku, oraz stacji nadawczych Polskiego Radia w Wilnie, Baranowiczach i Lwowie. Awangarda pojawiała się w budynkach poczt, ważnym źródłem rozpowszechniania nowoczesnych form w architekturze było budownictwo szkolne i wojskowe. W architekturze szkolnej i wojskowej posługiwano się projektami powtarzalnymi, co wpływało na integrację ziem wschodnich z pozostałymi regionami kraju.
Wykład poprowadzi Michał Pszczółkowski – doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie architektury, adiunkt w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor licznych publikacji z zakresu historii architektury i ochrony zabytków. W 2017 został laureatem Nagrody im. Oskara Haleckiego w X edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” w kategorii najlepsza książka naukowa za publikację „Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921–1939”.
Wykład w ramach cyklu “Architektura w Wozowni”, współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń
Wykład włączony został w program 25. Toruński Festiwal Książki.
(źródło: www.facebook.com)