Bezpieczeństwo na drodze – o czym należy pamiętać i co czeka nas w najbliższej przyszłości?

0
1049

Nieustanny wzrost liczby samochodów przemieszczających się po drogach wymusza konieczność jednoczesnego dostosowywania przepisów, mających wpływ na bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie wyposażenie będą musiały posiadać nowe auta produkowane w Unii Europejskiej, na czym polega homologacja pojazdów sprowadzonych z USA, co znajduje się w obowiązkowym wyposażeniu każdego samochodu, oraz jakie jego modyfikacje są prawnie zabronione

Przepisy unijne dotyczące nowych samochodów

Zgodnie z przegłosowanymi przez europosłów przepisami wszystkie nowe samochody produkowane na terenie Unii od 2022 roku mają zostać wyposażone w określone technologie bezpieczeństwa. Spośród najważniejszych z nich warto wymienić system kontrolujący trzeźwość i skupienie kierowcy, wykrywający wypadek i ostrzegający przed nadmierną prędkością, asystent pasa ruchu oraz czujniki analizujące konieczność awaryjnego hamowania, które będzie samoczynnie sygnalizowane. Są to rozwiązania niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, które z pewnością przyczynią się do ograniczenia liczby wypadków. Mogą jednak nieść ze sobą także pewnie wzrost cen nowych samochodów.

Niezbędna homologacja aut z USA

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się samochody sprowadzane z USA. Są one oferowane w atrakcyjnych cenach i są dość bogato wyposażone. Niejednokrotnie są to również marki lub modele, które produkowane są jedynie na rynek amerykański. Należy jednak pamiętać, że importowane z Ameryki auto powinno zostać poddane odpowiedniej homologacji, zgodnej z przepisami polskimi i unijnymi. Jej brak uniemożliwia legalne dopuszczenie pojazdu do ruchu. Modyfikacja samochodu z USA polega miedzy innymi na wymianie oświetlenia na wersję posiadającą homologację UE (kolorystyka oraz rozmieszczenie świateł), oraz dostosowanie emisji spalin do przepisów unijnych. Ważne są także odpowiednie tablice rejestracyjne. Krótkie wersje można stosować jedynie w samochodach, w których miejsce przeznaczone na tablicę jest zbyt małe na zamocowanie jej dłuższej, europejskiej odmiany. Bezpodstawne zastosowanie krótkich tablic grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością odpłatnej wymiany blach na egzemplarze o poprawnych wymiarach.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Biorąc pod uwagę kwestię bezpiecznego podróżowania, bardzo ważne będzie także obowiązkowe wyposażenie samochodu. W jego skład wchodzi gaśnica (z ważną homologacją) oraz trójkąt ostrzegawczy. Od 2019 roku obligatoryjnym elementem w aucie jest również apteczka, której brak w ubiegłych latach nie groził żadnymi sankcjami. W zasadzie przepisy mówią jedynie o obowiązku posiadania w samochodzie jedynie dwóch wcześniej wymienionych elementów. Jednakże dla swojego bezpieczeństwa warto posiadać wcześniej wspomnianą apteczkę medyczną. Dobrze wyposażoną w różnego rodzaju opatrunki, opaski oraz koc/folię termiczną. W przypadku nieplanowanego postoju na poboczu w razie wypadku lub awarii samochodu przyda się również kamizelka odblaskowa.

Modyfikacje zabronione prawem

Właściciele aut chcący wyróżnić się z tłumu nierzadko wykonują pewne modyfikacje swojego samochodu. Chociaż spora część z nich jest w pełni legalna, istnieją także zabronione prawem ingerencje w pojeździe. Do adaptacji zagrożonych utratą dowodu rejestracyjnego i odholowaniem samochodu należy stosowanie foteli bez pasów bezpieczeństwa, modyfikacje ograniczające widoczność z przodu i tyłu auta, stosowanie świateł LED do jazdy dziennej bez atestu czy podświetlanie podwozia np. neonami. Zgodnie z nowym rządowym projektem wszelkie zmiany w zakresie konstrukcji silnika, zawieszenia i hamulców będą podlegać kontroli technicznej pod kątem ich zgodności z obowiązującymi przepisami.