Cieszysz się doskonałym zdrowiem? Nie zapomnij o profilaktyce i badaniach, ciśnienie krwi trzeba mierzyć regularnie

0
1534

Niektórzy lekarze nadciśnienie tętnicze nazywają „cichym zabójcą” – i mają ku temu dobrze uzasadnione powody. Statystyki z całej Polski pozwalają szacować, że na tę specyficzną chorobę cierpi w naszym kraju ok. 10 milionów osób, czyli co trzecia dorosła osoba. Kłopot polega na tym, że zdecydowana większość z nich w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Wszystko przez brak systematycznych badań oraz nieznajomość objawów. A przecież podstawową diagnostykę można przeprowadzić we własnym domu!

Nadciśnienie tętnicze bardzo długo nie daje poważnych objawów, a nieleczone prowadzi do groźnych powikłań

Jeżeli podwyższone ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych utrzymuje się przez długi czas, narządy organizmu przestają funkcjonować prawidłowo. Nadciśnienie pierwotne przyczynia się m.in. do powstawania miażdżycy, przerostu lewej komory serca, zaburzeń pracy nerek, zwiększa także prawdopodobieństwo zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu. Natomiast tzw. nadciśnienie wtórne jest efektem innych dolegliwości, takich jak:

  • zwężenie aorty
  • nowotwór nadnerczy (chromochłonny guz pobudza do nadprodukcji noradrenaliny i adrenaliny)
  • zespół Conna (wzmożone wydzielanie aldosteronu przez nadnercza)
  • zespół Cushinga (charakterystyczny dla niego jest podwyższony poziom kortyzolu we krwi)
  • obturacyjny bezdech senny

Jak widać nadciśnienie tętnicze może być zarówno zapowiedzią poważnych kłopotów ze zdrowiem, jak też istotnym objawem rozmaitych chorób. Dlatego ciśnieniomierz naramienny powinien znaleźć się w każdym domu. Przedstawiciele firmy Mega Medic argumentują, że taki sprzęt nie wymaga szczególnych umiejętności, badanie w domowych warunkach trwa relatywnie krótko, a wyniki są bardzo wiarygodne.

Prosty w obsłudze ciśnieniomierz naramienny można z powodzeniem zamówić sobie wygodną drogą internetową

Precyzja pomiaru nowoczesnych urządzeń pozwala z dużą dokładnością ocenić realny stan układu krwionośnego. Naturalnie pojedyncze rezultaty domowych badań nie mogą być podstawą do wyciągania daleko idących wniosków. O ewentualnym leczeniu decydować powinien kompetentny lekarz, po przeprowadzeniu serii kompleksowych testów w odpowiednich warunkach. Przed mierzeniem ciśnienia należy dobrze wypocząć, a także wykluczyć wszelkie czynniki, które mogą zaburzać uzyskiwane wyniki. Można tutaj wymienić przede wszystkim spożywanie obfitych posiłków, palenie papierosów oraz stosowanie innych używek, a także nadmierny stres. Warto wspomnieć o zjawisku tzw. nadciśnienia białego fartucha. Lekarze nazywają tak sytuację, w której pacjenci mają podwyższone ciśnienie tętnicze w placówce medycznej, a już na domowym ciśnieniomierzu naramiennym wszystkie wyniki mieszczą się w normie (120-139/80-89 mm Hg). Niektórych sama obecność w gabinecie lekarskim przyprawia o szybsze bicie serca, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.