Budowa domu to przedsięwzięcie na dużą skalę. Obecne zdobycze techniki pozwalają jednak znacznie ułatwić oraz przyśpieszyć cały proces. Jeśli zatem mamy działkę i chcemy szybko zamieszkać w swoich czterech ścianach, to możemy zdecydować się na domy z modułowe wykonane ze specjalnych prefabrykatów. Jak zbudować taki dom i z czego wykonane są owe tajemnicze prefabrykaty? Oto garść wiadomości na ten temat.
- Czym jest prefabrykat?
- Zalety domów wykonanych z prefabrykatów
- Jak przebiega montaż poszczególnych modułów?
- Podpisanie umowy
Czym jest prefabrykat?
Większość z nas przyzwyczajona jest do tego, że budowa domu trwa kilka lat. Wymaga bowiem wykopania fundamentów, postawienia ścian, stropów oraz położenia dachów. Trzeba także wstawić okna i drzwi, nie mówiąc już o całej masie innych rzeczy przy wykończeniu, które należy zrobić, aby w końcu móc zamieszkać w naszym wymarzonym domu. Jednak zdobycze technologiczne pozwalają nam na wybudowanie domu przy użyciu specjalnych prefabrykatów. A warto dodać, że domy z prefabrykatów stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Prefabrykaty to elementy wykonane w fabrykach. Oznacza to, że na naszą działkę przyjadą już gotowe ściany bądź stropy. Niektóre moduły mogą nawet stanowić aż połowę domu. Z czego wykonane są poszczególne elementy? Do wyboru mamy między innymi drewno, beton czy keramzyt. dodatkowo u producentów prefabrykatów można także zamówić wykonanie fundamentów.
Zalety domów wykonanych z prefabrykatów
Domy z prefabrykatów mają wiele zalet. Przede wszystkim sam proces stawiania ich jest znacznie krótszy od tradycyjnej budowy. Ułatwienia zaczynają się już na etapie załatwiania formalności. Do postawienia domu z prefabrykatów przede wszystkim nie trzeba mieć pozwolenia na rozpoczęcie budowy. A to już znacznie przyśpiesza cały proces. Nie musimy także zatrudniać profesjonalnego inspektora nadzoru budowlanego. Zamawiając prefabrykaty w konkretnej firmie, najczęściej do montowania przyjeżdżają specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak postępować w przypadku tej nowoczesnej technologii.
Jak przebiega montaż poszczególnych modułów?
Sam montaż poszczególnych elementów trwa od kilku do kilkunastu dni. Oczywiście prace rozpoczynają się od postawienia fundamentów. Prace wykończeniowe mogą trwać od jednego do trzech miesięcy. Najważniejszym etapem podczas budowy tego typu obiektów jest kotwiczenie ścian do podłoża. W przypadku najprostszych konstrukcji ściany stawia się bezpośrednio na fundamentach. W ścianach oraz fundamencie wierci się specjalne otwory, które pozwalają na wykorzystanie stalowych podpór. Oczywiście istotne jest także odpowiednie wypoziomowanie ścian. Bez tego trudno ocenić, czy powstały kąty proste.
Podpisanie umowy
Jeśli chcemy skorzystać z opcji budowy domu za pomocą prefabrykatu, to musimy znaleźć odpowiednią firmę i podpisać z nią umowę. Dobrze sporządzony kontrakt powinien zawierać dokładne informacje dotyczące między innymi zakresu prac oraz rodzaju materiału, z jakiego będą wykonane prefabrykaty. Warto także określić termin wykonania robót. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zamieszkamy w swoim wymarzonym domu w czasie, w jakim zakładaliśmy. Dodatkowo sprawdźmy, czy dana firma zapewnia nam gwarancję na dostarczone prefabrykaty, oraz jak długo ona trwa. No i nie zapomnijmy sprawdzić, za co trzeba będzie uiścić dodatkowe opłaty. Nie każdy element bądź materiał znajduje się bowiem w podstawowej ofercie firm. Dzięki temu wszystkie zasady będą jasne zarówno dla nas, jak i dla firmy wykonującej moduły oraz prefabrykaty.