Wbrew temu, co uważają niektórzy rodzice, zakres ich kontroli nad dziećmi – obojętnie, czy biologicznymi, czy adoptowanymi – wcale nie jest nieograniczony. Posiadanie, a raczej wychowywanie oraz opieka nad małoletnimi wiąże się z szeregiem obowiązków. Dziecku należy umożliwić prawidłowy rozwój i nie można drastycznie naruszać jego godności. Prawo rodzinne określa zakres powinności rodziców wobec swoich podopiecznych, a drastyczne ich naruszanie może się skończyć częściowym ograniczeniem lub całkowitym pozbawieniem władzy rodzicielskiej.
Dorośli nadużywający swojej pozycji i lekceważący swoje obowiązki wobec dzieci muszą liczyć się z konsekwencjami
Postępowanie w nieprawidłowy sposób w kontaktach z małoletnimi prowadzi do poważnych problemów u dzieci, z którymi muszą się potem niejednokrotnie zmagać przez całe życie. Wyrządzone krzywdy fizyczne czy psychiczne znęcanie się to tylko część przesłanek, które mogą zakończyć się sądowym pozbawieniem władzy rodzicielskiej. Trzeba podkreślić, że raz wydany wyrok wcale nie musi przecinać stosunków na zawsze i nieodwołalnie. Jeżeli rodzic zmieni swoją postawę i poprawi swoją sytuację, może z powodzeniem starać się przywrócenie odebranych mu prawomocnie praw oraz obowiązków względem dzieci.
Eksperci od prawa rodzinnego z Kancelarii Rafał Ptak i Wspólnicy tłumaczą, że podstawowe przyczyny stojące za pozbawieniem władzy rodzicielskiej można podzielić na 3 główne kategorie:
- nadużywanie władzy rodzicielskiej
- brak możliwości wykonywania władzy rodzicielskiej przez długi czas
- zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich
Część z tych okoliczności może zatem ulec radykalnej zmianie w stosunkowo krótkim czasie. Decyzja o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wielokrotnie towarzyszy wyrokom w sprawie o rozwód, separację, unieważnienie małżeństwa czy ustalenie pochodzenia dziecka.
Priorytetem dla sądu zawsze jest dobro dziecka, ale tak drastyczne kroki wymagają drobiazgowego postępowania
Ustalenie wszystkich okoliczności sytuacji rodzinnej w tego rodzaju sprawach jest niezwykle skomplikowane. Trzeba uwzględnić nie tylko istnienie różnych faktów czy postępowanie rodziców względem dzieci, ale też delikatną sferę uczuciową wszystkich zainteresowanych. Opinie biegłych psychologów często wpływają na wydanie decyzji, która na pierwszy rzut oka wydawała się mało prawdopodobna. Zderzenie zapisów prawa rodzinnego z żywymi emocjami komplikuje sprawę, ale nadrzędny cel jest jeden: zadbanie o dobro małoletnich i stworzenie im optymalnych warunków do całościowego rozwoju. Czasami decyzja o tymczasowym lub permanentnym pozbawieniu władzy rodzicielskiej to najlepsze, co można zrobić dla dziecka. Na stronie https://www.i-kancelaria.pl/ można znaleźć fachowe i zrozumiałe uzasadnienie dla takich wyroków.