Rekuperacja powietrza to nic innego jak wentylacja mechaniczna z dodatkowym odzyskiem ciepła. Jej zadaniem jest zapewnienie świeżego powietrza w domu, ale żeby tak się stało, muszą być spełnione konkretne warunki. Rekuperacja wpływa istotnie na komfort mieszkańców domu, gwarantując regularną wymianę powietrza oraz obniżenie kosztów ogrzewania.
Na czym polega działanie rekuperacji powietrza?
Rekuperacja stanowi wentylację mechaniczną, a to oznacza, że ruch powietrza opiera się na urządzeniu mechanicznym, jakim jest rekuperator. Kontroluje on obieg nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia powietrza, jednocześnie odzyskując ciepło. Zadaniem rekuperatora jest wyciągnie powietrza z pomieszczenia w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich to czyste i zimne powietrze zaciągane z zewnątrz budynku, a w skład drugiego strumienia wchodzi zużyte, wilgotne i zanieczyszczone powietrze z wnętrza pomieszczeń. Wyciąganie brudnego powietrza dokonuje się przy pomocy okrągłych kratek, które umiejscowione są na ścianach i suficie. Oba strumienie powietrza spotykają się ze sobą w rekuperatorze i co ważne – nie ulegają mieszaniu, ponieważ każde z nich znajduje się w osobnym kanale urządzenia. Zanieczyszczone powietrze wydobywa się pomieszczenia, zostawiając w rekuperatorze ciepło, a zimne wpływa do niego i to ciepło przejmuje. Kanały wentylacyjne płynące z rekuperatora rozprowadzają ciepłe i świeże powietrze po całym budynku.
Kiedy zdecydować o montażu rekuperacji?
Rekuperacja jest systemem, na którego montaż najlepiej zdecydować się jeszcze na etapie budowy domu. Zaplanowanie montażu rekuperacji w projekcie domu to oszczędność, ponieważ właściciel może zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej. Co ważne, na etapie budowy wystarczy projekt systemu rekuperacji, który zapewni odpowiednie poprowadzenie kanałów. Urządzenie może być zakupione w hurtowni rekuperacji i zainstalowane później. Konkurencyjne ceny gwarantuje hurtownia rekuperacji Toruń – Klima-Hurt. Instalacja rekuperacji jest możliwa także w istniejącym już budynku. Niestety generuje to o wiele większe ceny rekuperacji, a czasami niedogodności wynikające z długiego terminu prac.
Oszczędność połączona z odzyskiem ciepła
Z uwagi na fakt, iż dom z rekuperacją wyróżnia się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło, rachunki za ogrzewanie niewątpliwie będą niższe. Zdaniem specjalistów, realna wielkość oszczędności, które można uzyskać dzięki rekuperacji to ok. 30% mniej wydatków na ogrzewanie. Jeśli rekuperacja będzie połączona z inwestycją w inne systemy ograniczające straty ciepła (np. odpowiednia izolacja budynku), oszczędności będą niewątpliwie większe. Można również zaoszczędzić na wielkości grzejników czy pętlach ogrzewania podłogowego. Instalacja rekuperacji umożliwi rezygnację z części kominów wentylacyjnych i kominków dachowych. Ponadto nie będzie potrzeby montażu okien z mikronawiewnikami.
Zdrowie i komfort mieszkańców
Oprócz oczywistych zalet finansowych rekuperacji, nie można nie wspomnieć o najważniejszej kwestii, jaką jest zdrowie. W obecnych czasach otwarcie okna bardzo często wiąże się nie tylko z hałasem, ale przede wszystkim ze smogiem, dymem, alergenami i nieprzyjemnym zapachem. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest własnie rekuperacja, która przefiltruje, oczyści i ogrzeje powietrze napływające do budynku. System rekuperacji jest również sprzymierzeńcem alergików, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy narażeni są na pylenie roślin. Rekuperacja utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniach, a dzięki temu uchroni mieszkańców przed zagrzybieniem. Nie można zapominać o jeszcze jednym walorze posiadania rekuperacji – komforcie, jaki zapewnia użytkownikom. Nowoczesne rekuperatory powietrza charakteryzują się pełną automatyką działania. Są w stanie dostosować parametry do specyfiki pomieszczenia i ilości osób w nim przebywających. W sytuacji, kiedy mieszkanie pozostaje puste przez jakiś czas, rekuperator powietrza spowolni swoje obroty tak, aby zminimalizować zużycie energii elektrycznej.
Dodatkowe argumenty przemawiające za montażem rekuperacji
Pomijając korzyści opisane powyżej, instalacja rekuperacji posiada jeszcze inne zalety. Pierwszą z nich jest tzw. wentylacja na żądanie, czyli szybkie przewietrzanie pomieszczeń w zależności od potrzeb. Dodatkowo ważna jest pełna kontrola nad systemem rekuperacji, użytkownik ma możliwość sterowania ilością nawiewanego i wyciąganego powietrza. Istotne jest również szybkie pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów, przede wszystkim z kuchni i toalety. Zauważalną korzyścią jest mniejsza ilość kurzu w pomieszczeniach, brak owadów wiosną i latem, ale również bakterii, roztoczy i wirusów. Warto podkreślić, że rekuperacja podwyższa standard oraz wartość budynków, w których została zamontowana.
Reasumując, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to przede wszystkim wygoda dla użytkowników, przefiltrowane i oczyszczone powietrze w domu. Rekuperacja gwarantuje bezpieczny mikroklimat wewnątrz budynku, ale dzięki pełnej automatyzacji również inteligentne sterowanie parametrami i dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej ekipy instalacyjnej, ponieważ to głównie od niej będzie zależeć sprawność działania rekuperacji. Warto wybierać firmy z doświadczeniem, które wykonują projekt instalacji oraz zapewniają serwis rekuperacji w cenie usług.