Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych? Sprawdź koszty!

0
589

Każda inwestycja, żeby spełnić swój cel, musi być opłacalna. Popularna fotowoltaika w Toruniu może okazać się doskonałym rozwiązaniem w obliczu wzrastających cen energii elektrycznej. Oczywiście, instalacja fotowoltaiczna wymaga poniesienia kosztów wstępnych. Jeżeli planujesz we własnym domu wykorzystać instalacje fotowoltaiczne, sprawdź szacunkowe roczne zużycie. Zastanawiasz się, jak możesz je obliczyć i sprawdzić, czy to się opłaca? Musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Należy do nich powierzchnia instalacji fotowoltaicznej, zależna od zapotrzebowania energetycznego w Twoim domu.

Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych? Sprawdź koszty!

Każda inwestycja, żeby spełnić swój cel, musi być opłacalna. Popularna fotowoltaika w Toruniu może okazać się doskonałym rozwiązaniem w obliczu wzrastających cen energii elektrycznej. Oczywiście, instalacja fotowoltaiczna wymaga poniesienia kosztów wstępnych. Jeżeli planujesz we własnym domu wykorzystać instalacje fotowoltaiczne, sprawdź szacunkowe roczne zużycie. Zastanawiasz się, jak możesz je obliczyć i sprawdzić, czy to się opłaca? Musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Należy do nich powierzchnia instalacji fotowoltaicznej, zależna od zapotrzebowania energetycznego w Twoim domu.

Instalacje fotowoltaiczne a zapotrzebowanie energetyczne

Jeżeli chcesz obliczyć opłacalność paneli fotowoltaicznych, zacznij od wyznaczenia rocznego zużycia energii w domu. Dla przeciętnej rodziny 4-osobowej, która mieszka w domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 140 m2, roczne zapotrzebowanie energetyczne oscyluje w granicach 3000 kWh. Po ustaleniu rocznego zużycia energii zastanów się, jak wydajna będzie wykorzystana fotowoltaika. Musisz wziąć pod uwagę między innymi kąt nachylenia oraz orientację dachu. Nie bez znaczenia jest region Polski, w którym mieszasz. W niektórych miejscach poziom nasłonecznienia jest znacznie wyższy niż w innych – tam panele fotowoltaiczne produkują energię wydajniej.

Jednostka wydajności paneli fotowoltaicznych

Dla precyzyjnego określenia wydajności, jaką zapewniają panele fotowoltaiczne, stosuje się różne skróty i jednostki. Bardzo istotna jest miara kWp (Kilo Watt Peak). Określa ona wydajność dla pojedynczych paneli lub dla całej instalacji. Każdy z paneli słonecznych w optymalnych warunkach pomiarowych, czyli przy odpowiednim nasłonecznieniu, osiąga wskazaną przez producenta wartość kWp. Powinna ona odpowiadać stwierdzonemu wcześniej zapotrzebowaniu na energię. Niezbędne jest więc skalkulowanie kosztów inwestycji. Takie działanie pomoże w podjęciu trafnej decyzji.

Kalkulacja kosztów inwestycji

Obliczenie kosztów polega na porównaniu rocznego zapotrzebowania na energię z prądem, który zapewniają instalacje fotowoltaiczne. Załóżmy, że w Twoim domu roczne zapotrzebowanie energetyczne sięga 3400kWh. Żeby w zupełności je pokryć, konieczna jest instalacja o określonej mocy:

  • Panele o mocy 380Wp – 9 sztuk
  • Panele o mocy 340Wp – 10 sztuk
  • Panele o mocy 260Wp – 13 sztuk, itd.

Zależnie od wybranego producenta, różna jest cena każdego z paneli. Fotowoltaika w Toruniu oferowana jest przez wiele firm, które zapewniają konkurencyjne ceny i wysoką jakość świadczonych usług.

Cena paneli a okres zwrotu inwestycji

Dla omawianego przykładu (zapotrzebowanie 3400kWh), koszt całej instalacji wyniesie od 8,5 do nawet 20 tys. zł, zależnie od wybranego producenta i rodzaju ogniw (dostępne są monokrystaliczne lub amorficzne). Uśredniony koszt inwestycji to 11,5 tys. zł. Bez dofinansowania z UE, okres zwrotu takiej inwestycji to około 6-9 lat. Co ważne, wielu Polaków ma dostęp do atrakcyjnych programów rządowych, które dofinansowują montaż paneli. Właśnie dlatego w większości sytuacji przejście na fotowoltaikę jest uzasadnione ze względów ekonomicznych. Dodatkowo stanowi ekologiczne rozwiązanie przyszłości.