XXI wiek to era wielkiego postępu technologicznego, kultu pracy oraz…coraz częstszych diagnoz stawianych pacjentom przez psychiatrów. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w najbliższych latach to właśnie problemy psychiczne będą najcięższym wyzwaniem zdrowotnym dla społeczeństwa. Szybkie tempo życia, wysoki stres, genetyka, czynniki środowiskowe i wiele innych – wszystko to składa się w jedną całość, stanowiącą źródło problemów wielu osób na świecie. Oczywiście, gorsze samopoczucie dopada każdego. Mamy prawo odczuwać smutek, huśtawki nastrojów czy przypływy irytacji. Wszystko jest w porządku pod warunkiem, że takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i nie oddziałują znacząco na nasze dalsze funkcjonowanie. Jeżeli stan przygnębienia utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować to ze specjalistą: psychologiem lub psychiatrą. Do którego jednak udać się najpierw?
Podstawowe różnice między psychologiem a lekarzem psychiatrą
Pierwszym punktem, który lepiej przybliży nam obie profesje, jest ich podstawowa definicja. Tytuł psychologa zyskuje osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia i nie wykonuje zawodu lekarza. Psychiatra posiada natomiast wykształcenie medyczne (jak każdy lekarz) oraz ponadto odbył specjalizację w zakresie psychiatrii. Jako pierwszy kontakt w sprawie podejrzenia występowania u siebie choroby związanej bezpośrednio ze stanem psychicznym poleca się psychologa. Nie zawsze obniżony nastrój stanowi oznakę depresji – bardzo często może być to związane z konsekwencją problemów życiowych, z którymi nijak nie potrafimy sobie bardziej poradzić. Jeżeli oprócz gorszego nastroju nie odczuwa się objawów dotyczących trudności z koncentracją, problemów ze snem czy bóli psychosomatycznych, warto jest zgłosić się do psychologa. To właśnie w gabinecie psychologicznym człowiek jest w stanie nauczyć się nowych strategii radzenia sobie z problemami życia codziennego. Konsultacje psychologiczne przeprowadzane są między innymi w gabinecie HERBASOL, reprezentowanym przez renomowanych psychologów. Jeżeli jednak problem jest na tyle szeroki, że bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia, wskazana jest profesjonalna konsultacja psychiatryczna. To właśnie do tego lekarza warto udać się w przypadku dostrzeżenia, że codzienne funkcjonowanie przynosi trudności, zaś natrętne myśli uniemożliwiają trzeźwe spojrzenie na swoją sytuację. Psychiatra jest w stanie postawić diagnozę oraz zająć się wdrożeniem farmakoterapii, której celem jest ustabilizowanie nastroju pacjenta.
Czy warto skorzystać z usług psychologa?
Z dwóch opcji, osoby dotknięte kryzysem psychicznym najczęściej wybierają jako pierwszy kontakt psychologa. Pomoc psychologiczna obejmuje bardzo duży zakres działań specjalisty, wykorzystywany w celu zapewnienia pomocy pacjentowi i przygotowania go do przezwyciężenia obecnych trudności. Klienci gabinetów psychologicznych zyskują profesjonalną pomoc oraz wsparcie, tak bardzo potrzebne w procesie wychodzenia na prostą. Profesjonalny psycholog będzie w stanie dobrać odpowiednią metodę rozwiązywania problemów i doradzić swojemu pacjentowi odnośnie metod radzenia sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami. Pomoc psychologiczna pozwala na nowo odkryć w sobie chęć życia, inaczej spojrzeć na problem oraz poradzić sobie z dolegliwościami, które obniżają jakość dotychczasowego funkcjonowania.