Dokładnie dziś mija 70 lat od pierwszej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dlaczego rocznica obchodzona jest dzisiaj, skoro uczelnia powstała latem ?
Wyjaśnienie jest proste – przeniesiono ją na 5 stycznia, ponieważ (jako, że Uniwersytet dopiero powstawał) pojawiły się problemy organizacyjne i kadrowe. Spowodowały one odłożenie inauguracji na początek 1946 roku, nawet mimo tego, że pierwsze wykłady rozpoczęły się w listopadzie.
Pierwsza inauguracja odbyła się w jedną z sobót, w styczniu 1946 roku. O godzinie 10:00 zostało odprawione nabożeństwo w Kościele Najświętszej Marii Panny. Później – z powodów politycznych – przez wiele kolejnych lat nie odprawiano mszy z tej okazji. Cała uroczystość inauguracyjna miała miejsce w Collegium Maius. Zaplanowano podczas niej dwa wykłady: „Mikołaj Kopernik na tle renesansu” profesora Kazimierza Hartleba i „Astronomia od czasu Kopernika do chwili obecnej” profesora Władysława Dziewulskiego, prorektora UMK. Naukę łącznie rozpoczęło 1605 studentów. Było to wielkie wydarzenie dla Torunia, a prezydent miasta zwrócił się w prasie do mieszkańców z prośbą, by udekorowali swoje domy biało – czerwonymi flagami.
„Znikły ze wszystkich naszych ziem pomorskich na zawsze krzyżackie upiory, a na oswobodzonych terenach poczuł się wdzięczny lud polski pełnoprawnym, zdolnym do twórczej inicjatywy i owocnej pracy gospodarzem. Doniosłym stwierdzeniem tych nowych dziejowych warunków jest właśnie dzisiejsza nasza uroczystość otwarcia pierwszego na ziemiach północnych uniwersytetu” (pis. oryg. – przyp. red.) – mówił wtedy rektor Ludwik Kolankowski podczas swojego wystąpienia.