Od czego uzależniona jest cena Bitcoina?

0
803

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta na świecie, która została stworzona przez osobę bądź grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Inwestycja w cyfrową walutę wielu osobom pozwoliła osiągnąć pełną niezależność finansową. Wszystkie kryptowaluty wyróżniają się tym, iż ich notowania w bardzo krótkim czasie mogą wyjątkowo mocno się zmieniać, zatem jest to mocno ryzykowna inwestycja. W poniższym artykule wyjaśniamy, co wpływa na ceny Bitcoina.

Cena Bitcoina – od jakich czynników jest uzależniona?

O Bitcoinie zdecydowanie najgłośniej było w 2017 roku – wówczas jego notowania biły absolutne rekordy popularności. Niestety, później nastąpiło pęknięcie bęki spekulacyjnej, które sprawiło, że cena Bitcoina była znacznie niższa. Według stanu na luty 2022 roku Bitcoin był wart nawet 43 tysiące dolarów, co oznacza, że po upływie pewnego czasu jego notowania znowu zaczęły osiągać bardzo wysokie poziomie.

Ogromne zmiany notowań kryptowalut to ich nieodłączna domena. Wynika to przede wszystkim z tego, że rynek kryptowalutowy nie jest zarządzany przez jakąkolwiek centralną instytucję, jaką w Polsce jest Narodowy Bank Polski. Notowania poszczególnych walut cyfrowych uzależnione są w głównej mierzy od podaży i popytu. W takich sytuacjach bardzo gwałtowne wzrosty popytu mogą powodować efekt pęknięcia bańki spekulacyjnej, co powoduje, że notowania kryptowaluty momentalnie osiągają wyjątkowo niskie pułapy.

Bitcoin – niezależna i pierwsza kryptowaluta, której ceny zmieniają się jak w kalejdoskopie

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą na świecie, która została stworzona w 2009 roku przez osobę bądź grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Podstawowym wyróżnikiem Bitcoina oraz wszelkiego rodzaju innych kryptowalut jest fakt, iż nie nadzoruje ich jakikolwiek organ kontrolny. 

Sieć blockchain służąca do przesyłania Bitcoinów oraz realizowania transakcji pomiędzy użytkownikami jest utrzymywana przez wszystkich uczestników tego rynku, którzy udostępniają swoje własne komputery na potrzeby realizacji obliczeń.

Ilość transakcji i poziom zainteresowania ma znaczenie

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, o cenie Bitcoina nie decyduje żadna instytucja nadzorująca, a jedynie działania podejmowane przez poszczególnych, indywidualnych uczestników tego rynku. Im zainteresowanie Bitcoinem jest większe, a tym samym większa jest liczba realizowanych transakcji, notowania Bitcoina stopniowo rosną aż do momentu osiągnięcia punktu kulminacyjnego, kiedy to pęka bańka spekulacyjna.

Ilość Bitcoinów jest ograniczona

Bitcoiny można samodzielnie „wykopywać” przy wykorzystaniu specjalnych koparek. Za wykopanie każdego bloku kryptowaluty górnicy otrzymują stosowne profity. Należy wskazać, że liczba Bitcoinów możliwych do wykopania jest ograniczona i wynosi 21 milionów jednostek.

Drugim sposobem na zdobycie Bitcoina jest zakup tej kryptowaluty za pośrednictwem specjalnych platform transakcyjnych. Więcej informacji jest tutaj.