Osprzęt do wózków widłowych to zespół elementów, które zamontowane na widlaku pozwalają mu jeszcze sprawniej i wydajniej wykonywać czynności związane z podnoszeniem ładunków. Bez osprzętu transport ładunków byłby całkowicie niemożliwy, ponieważ wózki widłowe nie posiadałyby wideł, które, choć nie każdy o tym wie, także stanowią jeden z elementów wymiennego, dodatkowego osprzętu.
Czym byłby wózek widłowy bez osprzętu? Zwykłym pojazdem z napędem mechanicznym, pozbawionym jednak funkcji transportowania (czy to poziomego czy pionowego) palet. Zarówno karetka wideł, jak i same widły, czy inne montowane na karetce elementy należą do wspólnej kategorii jaką jest osprzęt do wózków widłowych.
Zadanie wózków widłowych z osprzętem
Jakie jest przeznaczenie wózków widłowych? Służą one do różnego typu transportu zarówno palet, jak i wielogabarytowych ładunków innego typu. W zależności od modelu (a także rodzaju) – urządzenia te przeznaczone są do przewożenia, składowania, kompletacji i szeroko rozumianych czynności związanych z magazynowaniem oraz transportem bliskim.
Osprzęt do wózków widłowych stanowi natomiast zbiór różnego typu wymiennych elementów, które zamontowane na wózkach pozwalają im transportować ładunki konkretnego typu: palety, beczki, bele, materiały sypkie czy wielkogabarytowe.
Wózki z osprzętem przeznaczone są zarówno do transportu poziomego, jak i pionowego. W transporcie poziomym korzysta się głównie z:
- wózków paletowych elektrycznych (które zaliczane są do kategorii podnośników z napędem mechanicznym),
- wózków widłowych elektrycznych i spalinowych o niewielkiej wysokości podnoszenia,
- wózków widłowych terenowych, gdy służą do przewozu ładunków między oddalonymi od siebie punktami.
Natomiast w transporcie pionowym liczy się przede wszystkim unoszenie. Urządzenia, które wspomagają składowanie wysokie oraz dostarczanie ładunków w wysokie partie budynków to przede wszystkim:
- zaawansowane wózki widłowe elektryczne oraz spalinowe,
- wózki widłowe reach truck,
- wózki terenowe działające na wielokondygnacyjnych budowach.
Widły i osprzęt do wózków widłowych
Podstawowym, najczęściej pojawiającym się w kontekście wózków widłowych osprzętem – są widły. Wynika to z faktu, że wykorzystywane są one najczęściej, umożliwiając łatwy i sprawny przewóz palet.
W przypadku wideł do wózków widłowych wyróżnia się modele, które są zróżnicowane pod względem:
- sposobu montażu na karetce,
- szerokości,
- długości.
Ważne, aby widły były dobrane zarówno odpowiednio do typu urządzenia i rodzaju jego karetki a także wymiarów palet, które zwykle wykorzystuje się do transportu w tym konkretnym miejscu pracy. Zbyt długie widły mogą utrudniać wykonywanie manewrów czy przemieszczanie się, z kolei za pomocą zbyt krótkich (w stosunku do palety z ładunkiem) uniesienie palety będzie niemożliwe z uwagi na zaburzony środek ciężkości ładunku.
Oczywiście, co ładunków innych niż palety wykorzystywany musi być również inny osprzęt.
Co do wózków widłowych? – osprzęt różnych kategorii
Palety nie są jedynymi nośnikami ładunków, jakie wykorzystuje się w transporcie i składowaniu ładunków. W przypadku innego rodzaju materiałów niż rozmieszczone na paletach kartony, konieczne jest zastosowanie oraz montaż całkowicie innego rodzaju osprzętu do wózków widłowych.
Dla wielu osób może to być zaskoczenie, ale tradycyjne wózki widłowe w łatwy sposób można zamienić w użyteczne maszyny branży budowlanej takie jak np. mini dźwigi czy mini koparkę. Wystarczy, iż zamiast wideł zamontuje się na urządzeniu inny rodzaj osprzętu. A mogą to być:
- chwytaki
- łyżki
- wysięgniki
- platformy
- akcesoria do prac porządkowych
- akcesoria do górnictwa.
Przed zakupem osprzętu warto jednak pamiętać, iż nie każdy element dla się zawsze zamontować na każdym urządzeniu. W celu doboru odpowiedniego osprzętu warto albo zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia, albo skonsultować ze specjalistami zajmującymi się zarówno sprzedażą wózków widłowych, jak i osprzętu do nich czy części zamiennych.
Osprzęt do wózków widłowych- przegląd
Poniżej szczegółowo omówimy wymienione powyżej elementy osprzętu – czym są? jakie efekty można dzięki nim osiągnąć i jakie ładunki mogą transportować. Opis zastosowania poszczególnych elementów ułatwi wybór odpowiedniego osprzętu i zwiększy
Chwytaki
Chwytaki to wyposażone w „zęby” lub „ramiona” – elementy montowane na karetce wideł, które umożliwiają unoszenie oraz transport ładunków w kształcie walca (i temu podobnych), które jednak nie są spaletyzowane. Mogą to być zarówno bele siana, jak i beczki. Chwytaki są niezwykle przydatne szczególnie w rolnictwie.
Łyżki i kontenery
Wózki widłowe nawet z zamontowanymi łyżkami nie mają co prawda wszystkich opcji podobnych do koparek, ale zdecydowanie je przypominają. Szczególnie, że zamontowane na widlakach łyżki i kontenery pozwalają na sprawny, szybki przewóz sypkich towarów oraz np. drobnych warzyw. Ten rodzaj osprzętu sprawdza się zarówno w rolnictwie, jak i budownictwie – np. do przewozu piasku, gruzu, żwiru itp.
Wysięgniki
Umożliwiają łatwe przetransportowanie ładunków o dużych, często skomplikowanych gabarytach, które trudno byłoby unieść inaczej niż poprzez ich podwieszenie. Z tej formy dodatkowego osprzętu korzystają raczej większe modele podnośników.
Platformy
Montowane są one zazwyczaj na większych urządzeniach o dużym udźwigu – najbardziej zaawansowanych wózkach teleskopowych czy ładowarkach. W przeciwieństwie do reszty osprzętu, platformy pełnią całkowicie inną funkcje i ich zadaniem nie jest transport ładunków. Dzięki bezpiecznej budowie, montowane są one na podnośnikach, by unosić pracowników i ułatwiać im pracę na dużych wysokościach.
Akcesoria do prac porządkowych
Czy wózki widłowe mogą być pomocne w utrzymaniu porządku? Zdecydowanie tak! Wystarczy wyposażyć je w odpowiedni osprzęt. Zarówno do wózków czołowych podstawowych, jak i wózków widłowych terenowych a także wózków teleskopowych możliwe jest zastosowanie zamiatarek, dużych myjek ciśnieniowych czy też odśnieżarek. Dedykowane elementy z przeznaczeniem do wykorzystania na zewnątrz ułatwiają zachowanie porządku zarówno na przymagazynowych placach, na drogach dojazdowych czy też ogólnie na terenach należących do przedsiębiorstwa.
Akcesoria do górnictwa
Zaawansowane wózki widłowe są często wykorzystywane do prac w branży górniczej. Spośród na rynku dostępnych urządzeń mają one wszystkie cechy, które gwarantują bezpieczne przewiezienie materiałów nawet na niewielkich przestrzeniach. Ponadto w asortymencie producentów znaleźć można różnego typu dodatkowe akcesoria, wymienne za widły (głównie łyżki, czerpaki, chwytaki, ale także np. wysięgniki), które umożliwiają jeszcze sprawniejsze wykonanie pracy.
Osprzęt do wózków widłowych jako prawdziwa zaleta
Duży wybór dostępnych na rynku elementów osprzętu do wózka widłowego umożliwia odkrycie całkowicie nowego zastosowania tego typu urządzeń. Firmy korzystające z wózków widłowych z wymiennym osprzętem notują lepsze wyniki oraz mogą pozwolić sobie na większą elastyczność dzięki temu rozwiązaniu.
Osprzęt do wózków widłowych całkowicie zmienił sposób postrzegania transportu ładunków przez wózki jezdniowe podnośnikowe. Nie tylko palety i spaletyzowane produkty, ale również przewożenie i składowanie beczek, bloczków betonowych, ziarna czy dużych, niewymiarowych ładunków stało się możliwe z wykorzystaniem wózków widłowych z odpowiednim osprzętem.
Osprzęt – wózki widłowe dostosowane do Twoich potrzeb
W dzisiejszych czasach liczą się rozwiązania, które pozwalają maksymalizować efekty przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Właśnie dlatego warto wybrać zakup wózka widłowego, do którego możliwe jest dobranie odpowiedniego osprzętu, by na co dzień móc w pełni korzystać z różnorodnych możliwości, jakie zapewnia sprzęt.