„Chcemy zachęcać tematyką, poziomem i entuzjazmem” – Mariusz Smolij zapowiada nowy sezon artystyczny!

0
1688

Już jutro Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje XXXIX sezon artystyczny! To będzie wyjątkowy czas dla życia kulturalnego naszego miasta. Czeka nas wiele urzekających koncertów, ciekawych inicjatyw, a także nowa płyta!

Na otwarcie nowego sezonu artystycznego w piątek odbędzie się koncert „Śródziemnomorski czar” z gościnnym udziałem skrzypaczki Agaty Szymczewskiej. Jaki to będzie sezon dla Toruńskiej Orkiestry symfonicznej? 

Chciałbym, aby orkiestra grała ambitne programy stojące na najwyższym światowym poziomie – powiedział Mariusz Smolij, dyrygent TOS pełniący funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych. – Chodzi tu zarówno o selekcję repertuaru, sposób programowania ujęcia tematycznego, jak i sam poziom wykonawczy. Chcemy zachęcać tematyką, poziomem i entuzjazmem tych wyrafinowanych koneserów, a także tę część, dla której orkiestra symfoniczna była raczej tematem abstrakcyjnym.

W nowym sezonie artystycznym nie zabraknie kilku nowych wydarzeń cyklicznych oraz inicjatyw edukacyjnych. Pierwszy festiwal o nazwie „Siły Natury – Ziemia, planety, gwiazdy” startuje już 22 września.

Dla wielu z nas znajomość nazwiska Beethoven, Mahler czy Haydn jest słaba – wyjaśnia Smolij. – O nich rzadko mówi się w szkołach, a ich utwory raczej nie są grane w domach. To co jest nieznane, często odpycha, stąd też wielu nie decyduje się przychodzić na koncerty. Ci muzycy inspirowali się wszystkim, co było dookoła nich – ludzie, ale przede wszystkim natura. Te elementy do dziś są wśród nas. O ile ci ludzie mogą być dla nas nieznani, o tyle tematyka jest nam bardzo bliska. Jeżeli połączymy znane z nieznanym, ten element nowości jest łatwiej zaprezentować. Taka jest generalna idea tego festiwalu. 

W tym roku festiwal poświęcony jest ziemi, planetom i gwiazdom. W przyszłym roku będzie to ogień, a za dwa lata woda. Nie zabraknie elementów audiowizualnych. Drugi nowy projekt zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Czego dotyczy?

Zaprosiłem do współpracy znakomitą firmę ze Stanów Zjednoczonych, która nazywa się West water Photography – dodaje Smolij. – Jest to to grupa artystów, która specjalizuje się tworzeniem fotografii do konkretnych utworów symfonicznych. To się nazywa symfoniczna fotochoreografia. W Toruniu zagramy ich  utwory związane z geografią i pięknem przyrody w USA. Zagramy m.in. utwór pod tytułem Grand Canyon. Oczywiście nie zabraknie zdjęć tego krajobrazu. Znów czeka nas połączenie nieznanej muzyki ze znaną tematyką.

Kolejną nową inicjatywą jest Opera w Przekroju. Pierwszą operą, jaką zagra  Toruńska Orkiestra Symfoniczna, będzie Carmen francuskiego kompozytora Georges’a Bizeta.

Chcielibyśmy co roku zaprezentować toruńskiej publiczności najbardziej wartościowe dzieła operowe w wykonaniu estradowym – zapowiada Smolij. – Ta praktyka jest znana praktycznie od początku opery. Postaramy się podkreślić barwę tych dzieł małym ruchem scenicznym i kostiumami.  

Jedno jest pewne – Toruńską Orkiestrę Symfoniczną czeka pracowity sezon. Artyści podejmą się wykonania utworów wcześniej nie granych, a ponadto we współpracy z orkiestrą symfoniczną z Getyngi oraz chórem usłyszymy symfonię niezwykle trudną do wykonania Gustava Mahlera. Jedną z istotnych nowości w tym sezonie będzie także nagranie płyty!

Będzie to muzyka, która wcześniej nie była jeszcze nagrywana – zdradza Mariusz Smolij. – Nie powielamy kogoś innego, tylko staramy się wnieść coś nowego do światowej biblioteki nagraniowej. Co ważne, nagranie będzie zrobione dla światowej wytwórni, która w tej chwili ma największą sprzedawalność i rozpoznawalność na świecie, jeśli chodzi o muzykę klasyczną. To firma Naxos. Nagramy dla niej muzykę polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego.