„Wildlife Photographer of The Year” to najstarszy festiwal fotografii przyrodniczej na świecie. Pierwszy konkurs datuje się na rok 1965 – wówczas organizatorem było BBC Worldwide. Następnie festiwalem zajmowało się Natural History Museum w Londynie. Już po raz czwarty wystawa pofestiwalowa trafi do Torunia, gdzie będzie dostępna w Młynie Wiedzy
Z Londynu do Torunia – taką trasę pokonają fotografie z festiwalu „Wildlife Photographer of The Year”. Już po raz czwarty wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w toruńskim Młynie Wiedzy. Dlaczego warto wybrać się na pofestiwalowy wernisaż? Ponieważ „Wildlife Photographer of The Year” to najbardziej ceniony przez ekspertów konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Charakterystyczne jest to, że mogą w nim wziąć udział tak zawodowcy, jak i amatorzy oraz dzieci.
– Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii przyrody, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Można się o tym przekonać oglądając zdjęcia, którym towarzyszy historia jego powstania, a także opis jakim sprzętem została wykonana dana fotografia.
W 52. edycji prestiżowego konkursu wzięło udział aż cztery tysiące fotografów, co razem dało zbiór pięćdziesięciu tysięcy zdjęć. Organizatorzy utworzyli nowe kategorie oraz zachęcali do wykorzystana najnowszych technologii. Zaowocowało to naprawdę ciekawymi pracami. Sto z nich zobaczymy w Toruniu podczas wystawy w Młynie Wiedzy. Na zbiór składają się wyłącznie fotografie nagrodzone oraz wyróżnione.
– Czy to oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać, że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: umiłowanie przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł – opowiada Centkowski. – Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł „Fotografa Dzikiej Przyrody 2016”. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, do 17 roku życia. Ten z nich, który wykonał zdjęcie ocenione jako najbardziej interesujące, otrzymał oficjalny tytuł „Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2016”.
Wystawa będzie dostępna od 4 do 27 lutego.