W sąsiedztwie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstaną marszałkowskie instytucje kultury!
Gruntownej przebudowy i rozbudowy niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera podjął się samorząd województwa. W obiekcie znajdować się będzie m.in. mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz sala teatralno-koncertowa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
– Powstaje bardzo potrzebny obiekt, który umożliwi wojewódzkim instytucjom kultury rozwój ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Inwestycja stała się możliwa w momencie, kiedy w lipcu 2014 roku Rada Miasta Torunia przekazała samorządowi wojewódzkiemu w formie darowizny nieruchomości przy ul. Kościuszki.
– W sąsiedztwie znajdują się doskonale już znane i cenione Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Toruński Inkubator Technologiczny oraz Europejskie Centrum Spotkań Młodzieży. Młyn Kultury będzie znakomicie uzupełniał ten projekt o wydarzenia i imprezy związane z kulturą – dodaje prezydent Torunia Michał Zaleski.
Prace w tym miejscu rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku od wyburzenia niestabilnej technicznie części budynku. Budowa powinna się zakończyć w połowie 2020 roku.
– Młyn Kultury powstaje w miejscu, gdzie kiedyś stał budynek Młynów Toruńskich zaprojektowany przez prof. Jana Tejchmana. Był to jeden z jego pierwszych projektów. Tworząc koncepcję tego budynku, staraliśmy się uszanować to co pan profesor zaprojektował, dodając od siebie żagiel. Mamy nadzieję, że stanie się pewnym symbolem, drogowskazem na mapie kulturalnej Torunia – powiedział projektant Rafał Misiak z pracowni Home of Houses z Poznania.
Koszt całej inwestycji wynosi 31,6 mln zł. Blisko 15 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
źródło: torun.pl