Darmowe filmy dla miłośników sztuki nowoczesnej w Kinie Centrum

0
967

11 listopada w toruńskim CSW odbył się wernisaż wystawy „Malarstwo wciąż żywe”, gdzie zostało zaprezentowane około 2 tysięcy dzieł sztuki. Z tej okazji dla osób szczególnie zainteresowanych malarstwem przełomu XIX i XX wieku Kino Centrum przygotowało darmowe pokazy filmowe, które odbędą się 17 i 18 listopada

Wystawa „Malarstwo wciąż żywe” organizowana jest w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa CAMERIMAGE i będzie ona dostępna w Centrum Sztuki Współczesnej do 13 stycznia 2019 roku. Imponująca swoimi rozmiarami wystawa, zajmująca całą przestrzeń galerii, obejmuje dzieła zarówno malarstwa nowoczesnego, jak i współczesnego.

Malarstwo przełomu XIX i XX wieku odegrało jedną z ważniejszych ról w dziejach sztuki w ogóle. Dzięki oryginalnym pomysłom i awangardowym zabiegom idąc dziś do galerii, nie widzimy wyłącznie dzieł przypominających obrazy Leonarda da Vinci, lecz np. kubistyczne prace Picasso.

Doceniając przełomową wartość tejże epoki, Kino Centrum zaprezentuje dwa filmy, które będą emitowane całkowicie za darmo.

17 listopada o godzinie 18:00 zostanie wyświetlony film pt. „Hitler kontra Picasso i reszta” – To opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Pierwszym wątkiem jest słynna wystawa „Sztuka zdegenerowana”, którą 9 lipca 1937 roku reżim nazistowski zorganizował w Monachium. Następnie opowieść o Anne Sinclair, której dziadek Paul Rosenberg, był właścicielem galerii i handlarzem dziełami sztuki początku XX wieku,a także przyjacielem Picassa, Braque’a i Matisse’a oraz niezwykłym kolekcjonerem sztuki. Finałowa opowieść ma miejsce 22 września 2010, kiedy to odbyło się spotkanie ze starszym niemieckim dżentelmenem, Corneliusem Gurlittem. Jego ojciec, Hildebrand, był słynnym „marszandem Hitlera”, który mając kilkumilionowy budżet, do końca wojny wykupił od kolekcjonerów i handlarzy ponad 100 obrazów i rzeźb.

18 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się pokaz filmu pt. „Impresjoniści i człowiek, który ich stworzył” – Najpopularniejsi artyści na świecie – choć początkowo słowo „impresjoniści” było określeniem pejoratywnym. Dziś prace Cézanne’a, Moneta, Degasa i innych członków tego prądu w sztuce warte są dziesiątki milionów dolarów. Ale kim naprawdę byli? Dlaczego i jak malowali? Co sprawia, że od tak dawna budzą podziw?
Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania, twórcom filmu zapewniono dostęp do nowej wielkiej wystawy, która koncentruje się wokół osoby Paula Durand-Ruela – dziewiętnastowiecznego kolekcjonera sztuki, zdeklarowanego orędownika impresjonizmu. Ta wyczekiwana wystawa jest chyba najwszechstronniejszą wystawą impresjonistów, jaka odbyła się do tej pory. Dzięki odważnej decyzji, by wystawić impresjonistów w Nowym Jorku w 1886 roku, Durand-Ruel przedstawił oświeconym bogatym Amerykanom nowoczesne malarstwo francuskie.