Już dziś „Symfonia fantastyczna” z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną

0
1512

Już dziś w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki ponownie usłyszymy Toruńską Orkiestrę Symfoniczną wraz z szanowanymi postaciami muzyki. Dzisiejsze wydarzenie będzie nosiło nazwę „Symfonia fantastyczna”, a nasza orkiestra będzie wspierać znanego pianistę Eugena Indjicia, a dygyrować koncert będzie Mariusz Smolij

„Symfonia fantatyczna” to jedna z najpopularniejszych kompozycji, które napisał Hector Berlioz. Jest to jeden z autobiograficznych dzieł francuskiego kompozytora, który będzie elementem programu dzisiejszego koncertu. Usłyszymy ją w pięciu częściach.

– Dzieło jest przykładem muzyki programowej, która opowiada historię artysty, który zatruwając się opium z powodu beznadziejnej, niespełnionej miłości, ujawnia swoją egzaltowaną naturę i romantyczną wyobraźnię – można przeczytać na stronie wydarzenia. – Symfonia fantastyczna, pierwsza wielka kompozycja Hectora Berlioza, najpopularniejsza ze wszystkich, jakie napisał, stała się swoistą manifestacją jego założeń artystycznych.

Podczas dzisiejszego wieczoru w Jordankach usłyszymy także polską premierę kompozycji węgierskiego kompozytora, Eugena Zadora. Żyjący w czasach I i II wojny światowej muzyk po 1938 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych przez Anschluss Austrii. Tam Węgier stworzył „Csardas Rhapsody”.

Csardas Rhapsody napisał w 1939 roku i była ona przejawem jego tęsknoty i nostalgii za krajem i związanym z nim folklorem. – opowiada genezę kompozycji muzycznej organizator koncertu. – W kompozycji przywołuje on tematy cygańskich piosenek i tańców. Rapsodia pełna jest stale zmieniających się nastrojów, temp i rytmów, odnajdziemy też fragmenty improwizowane. 

Jednym z elementów wydarzenia będzie koncert fortepianowy c-moll KV 491 autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jest to jeden z najbardziej dramatycznych kompozycji austriackiego kompozytora.

Dla podkreślenia tego nastroju Mozart stosuje tu najpełniejszy ze wszystkich swoich koncertów skład orkiestry ze względu na instrumenty dęte – czytamy na stronie wydarzenia. – Koncertem zachwycali się potem Beethoven, inspirując się nim przy pisaniu swojego Koncertu fortepianowego nr 3 c –moll, a Brahms zachęcał do jego grania Klarę Schumann, pisząc jej nawet kadencję do pierwszej części.

Koncert rozpocznie się od godz. 19:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Bilety można zakupić tutaj.