PER MUSICAM AD ASTRA – VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika

0
920

PER MUSICAM AD ASTRA odbędzie się w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2018 roku. W tym roku zobaczymy zespoły z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech oraz z Polski. Chóry będą się zmagały na przesłuchaniach konkursowych oraz wystąpią z koncertami przed widzami w Toruniu i Chełmży

Głównymi wydarzeniami festiwalu będą dwa Koncerty Specjalne. Pierwszy z nich to JP II in memoriam, który zaprezentowany zostanie w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży (26 czerwca o godz. 20.00) oraz w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu (Koncert Inauguracyjny 27 czerwca o godz. 20.30). Podczas koncertu artyści oddadzą hołd Janowi Pawłowi II. Ważnym punktem programu będzie Stabat Mater estońskiego kompozytora Arvo Pärta utrzymany w wykreowanym przez tego twórcę stylu tintinnabuli (charakteryzującym się spokojem, harmonią, nawiązaniem do chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej). Muzyka podczas koncertu zaprezentowana będzie przez Capellę Bydgostiensis oraz Chór „Astrolabium” pod kierunkiem dyrektora artystycznego Festiwalu dr hab. Kingi Litowskiej.

Drugim Koncertem specjalnym będzie Kupalnocka, mała nocka. Dwór Artusa wybrzmi najnowszymi aranżacjami muzycznymi polskiej pieśni ludowej. Koncert wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną obrazującą piękno polskiej przyrody, ze szczególną ekspozycją regionu kujawsko-pomorskiego oraz zwyczaje ludowe. Program koncertu usłyszymy w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzonego przez prof. Krzysztofa Szydzisza, zespołu z wybitnym dorobkiem artystycznym, wielokrotnego laureata najwyższych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wydarzenie odbędzie się w piątek 29 czerwca o godzinie 20:30.

afisz
(fot. materiały prasowe organizatorów wydarzenia)

Koncerty Festiwalowe są nieodłącznym elementem PER MUSICAM AD ASTRA. Będą one odbywać się w zabytkowych wnętrzach toruńskiej Starówki oraz w Chełmży. Podczas wystąpień zaprezentują się wszystkie chóry, które uczestniczą w festiwalu.

Nie może również zabraknąć warsztatów chóralnych, podczas których chórzyści i dyrygenci będą pogłębiać swoją wiedzę między innymi na temat emisji głosu, prezencji scenicznej. Ciekawą inicjatywą są również tzw. Evaluation performances. Dzięki nim zainteresowane zespoły mają możliwość wcześniejszego kontaktu z całym jury, uzyskania ogólnych uwag dotyczących wykonywanego repertuaru i oswojenia się z stresem.

Baerum Pikekor (Norwegia)
(fot. Baerum Pikekor (Norwegia), materiały prasowe organizatorów wydarzenia)

Zwieńczeniem festiwalu będzie Ceremonia Wręczenia Nagród, która odbędzie się w Toruniu w sobotę 30 czerwca w Dworze Artusa.

Festiwal jest wydarzeniem otwartym dla mieszkańców regionu. na Koncert Inauguracyjny (w Toruniu) oraz na koncert Kupalnocka, mała nocka obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem.

Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium i współorganizowane przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie Tumska 14 z siedzibą w Chełmży.

Więcej informacji na stronie organizatorów na Facebooku oraz na pmaa.pl.

ChilliToruń.pl objęło wydarzenie patronatem medialnym.

źródło: materiały prasowe organizatorów wydarzenia