Uczta dla miłośników muzyki – Festiwal PER MUSICAM AD ASTRA

0
1762

Już niedługo do Torunia, Chełmży i Inowrocławia zjadą chóry z całej Europy. Wszystko na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA, którego czwarta edycja odbędzie się w dniach 18-24 czerwca 2016r.

PER MUSICAM AD ASTRA to festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium” w Toruniu wraz z niemiecką agencją Meeting Music. Nawiązuje on do osoby Mikołaja Kopernika, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do naszego miasta.

Koncert Inauguracyjny Per musicam ad humanitatem odbędzie się 18 czerwca w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, podczas którego wykonane zostaną Song of the Universal oraz Sunrise Mass Oli Gjeilo. Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Astrolabium, Robert Matusiak (fortepian), a całość poprowadzi Kinga Litowska. Do oprawy wizualnej koncertu zostaną wykorzystane fotografie toruńskiego geografa i podróżnika Zdzisława Preisnera oraz prace pochodzące ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Koncert specjalny bedzie odnosił się do tegorocznej 1050 rocznicy Chrztu Polski. Per musicam ad sacrum z muzyką Pawła Łukaszewskiego wykona Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”. W repertuarze znajdą się: antyfony, psalmy, kantyk oraz pieśni. Odbędzie się 19.06 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, a tuż przed nim będzie miało miejsce spotkanie z kompozytorem Pawłem Łukaszewski.

Sacrum to głębia, przestrzeń, spojrzenie z perspektywy. Dźwięk, harmonia i akordy pomagają nam znaleźć własne miejsce w tym sacrum, ale są tylko środkami. Nie każda muzyka religijna jest sakralna – mówi Paweł Łukaszewski, wielokrotny zdobywca Nagrody Muzycznej Fryderyk.

Chóry biorące udział w konkursie zaśpiewają w indywidualnych koncertach w kolejnych dniach Festiwalu, a razem wystąpią podczas koncertu pt. Per musicam ad amicitiam z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.  Odbędzie się on 21.06 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, a w przypadku niepogody w Dworze Artusa. W konkursie o Grand Prix zmagać ze sobą będą się zespoły ze Szwecji, Islandii, Findlandii, Czech, Łotwy i Polski. Zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji będą miały okazję w dniach 19-20.06 wziąć udział w warsztatach chóralnych pt. „Technika wokalna – brzmienie – interpretacja”, prowadzonych przez prof. Krzysztofa Szydzisza – dyrygenta, specjalisty z zakresu emisji głosu, logopedy, menedżera kultury i konsultanta wokalnego polskich i zagranicznych zespołów chóralnych.

Koncert Finałowy odbędzie się 24.06 w kościele pw. Św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Podczas niego zostanie ponowne wykonanie Song of the Universal oraz Sunrise Mass Oli Gjeilo w tym samym składzie oraz utworu Chant Aleksandry Brejzy – wielokrotnie nagradzanej w konkursach krajowych i zagranicznych inowrocławskiej kompozytorki. Zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji będą miały okazję w dniach 19-20.06 wziąć udział w warsztatach chóralnych pt. „Technika wokalna – brzmienie – interpretacja”, prowadzonych przez prof. Krzysztofa Szydzisza – dyrygenta, specjalisty z zakresu emisji głosu, logopedy, menedżera kultury i konsultanta wokalnego polskich i zagranicznych zespołów chóralnych.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, a bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie Dworu Artusa.

baner_497x100px_2016_18052016_0654