Wiosenny program Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej!

0
1481
Z myślą o zbliżającej się wiośnie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała wyjątkowy program z utworami takich artystów jak Moniuszko, Vivaldi oraz Mozart
  • 5.03.2019 (piątek), godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki 
Romantyczna harfa
 
Rok 2019 jest rokiem Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, twórcy pieśni, operetek, baletów i oper. Koncert rozpocznie uwertura do ostatniej z jego oper – do opery Paria. W warstwie muzycznej utworu można wyczuć nawiązania do Wagnera czy Chopina. Harmonicznie oraz instrumentacyjnie Paria jest najbardziej zróżnicowanym dziełem kompozytora. Sama uwertura nazywana jest przez wielu najlepszym dziełem orkiestrowym Moniuszki.

Wystąpią:
Małgorzata Zalewska – harfa
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Radosław Droń – dyrygent

W programie:
S. Moniuszko – Uwertura do opery „Paria”
G. Guthman – Concerto Romantico na harfę i orkiestrę
F. Schubert – VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”

  • 22.03.2019 (piątek), godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Symfoniczna wiosna marzeń

Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edvarda Griega jest jedynym koncertem w twórczości tego głównego przedstawiciela norweskiej szkoły narodowej.  Kompozytor miał zaledwie dwadzieścia pięć lat kiedy skomponował ten rozpoznawalny na całym świecie temat. Już pierwsze tremolo kotłów przykuwa uwagę słuchacza, który potem pozostaje już zauroczony zarówno tajemniczymi jak i lirycznymi tematami przeplatającymi się z niezwykle urodziwymi norweskimi melodiami ludowymi. Całość maluje się niezwykle romantycznie.

Wystąpią:
Paulius Andersson – fortepian (Litwa)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Nikolay Lalov – dyrygent (Portugalia)

W programie:
B. Santos – Abertura Sinfonica No. 3 op. 21
E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
F. Delius – Idylle Printemps; Summer Night on the River
W. A. Mozart – XXXVIII Symfonia D-dur „Praska”

  • 30.03.2019 (sobota), godz. 18:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki 

Cztery pory roku. Z Buenos Aires do Wenecji

Opisywanie życia i przyrody środkami języka muzycznego jest tak stare jak sama muzyka. Elementy programowe i obrazowe Czterech pór roku Antonia Vivadiego sprawiają, że muzyka ta jest niezwykle namiętna. Niestrudzona wyobraźnia i solowe partie ukazują bardzo zróżnicowane sceny i choć dzieła są mniej zwarte niż pozostałe koncerty Vivaldiego, stały się wzorcowe dla epoki późnego baroku. Cztery pory roku nawiązują do sonetów nieznanego autora (choć niektórzy przypisują autorstwo samemu Vivaldiemu), który w miły i często zabawny sposób opisuje krajobrazy kolejnych pór roku, czyniąc to nie tylko abstrakcyjnie o ile w odniesieniu do człowieka i jego przeżyć.

Wystąpią:
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent

W programie:
A. Vivaldi – Cztery pory roku
A. Piazzolla – Cztery Pory Roku