Podczas uroczystości związanych ze 109. rocznicą urodzin Generał Elżbiety Zawackiej „Zo” został zaprezentowany zwiastun filmu o wybitnej postaci związanej z Toruniem. Wciąż nie wiadomo czy powstanie pełnometrażowa wersja
W rolę Pani Generał wcieliła się Katarzyna Bujakiewicz. Po emisji zwiastuna już podkreślono dobrą grę aktorki i jej podobieństwo do Elżbiety Zawackiej.
– Kiedy dostałam tę propozycję, od razu powiedziałam „tak”. To jest marzenie każdego aktora, żeby wcielić się w taką postać. Dziś mało jest takich wyzwań – mówiła obecna na pokazie Katarzyna Bujakiewicz, cytowana przez torun.pl. – Na planie wytworzyła się między nami magiczna atmosfera, pracowaliśmy w spartańskich warunkach, z małym budżetem, ale bardzo chcieliśmy to zrobić. Wierzę, że uda się zebrać pieniądze na film pełnometrażowy i opowiedzieć o tej nieprawdopodobnie silnej kobiecie. Pamiętam jak kręciliśmy ostatnią scenę, jeden z rekonstruktorów podszedł do mnie i powiedział mi, że ona by nie spuściła wzroku, bo była bardzo harda. I tak też wyobrażałam sobie tę postać.
Zwiastun zatytułowany „Emisariuszka. Elżbieta Zawacka Zo” powstał na podstawie książki torunianki Katarzyny Minczykowskiej „Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka (1909-2009)”. Reżyserem i autorem scenariusza, według koncepcji Marcela Woźniaka, jest Bartłomiej Żmuda. Około 3-minutowy teaser powstał przy finansowym wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gminy Miasta Toruń i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zostanie udostępniony w Internecie, by pomóc w gromadzeniu funduszy na pełnometrażowy film fabularny, poświęcony czynom niepodległościowym generał Elżbiety Zawackiej.
Podczas pokazu prezydent Torunia zapewnił, że trwają starania, aby w Forcie Jakuba, nieopodal Dworca Miasto powstała Baza „Zo” – Centrum Historyczne im. Generał Elżbiety Zawackiej. Ma to być placówka muzealno-edukacyjna, w której na przykładzie losów Pani Generał przedstawione będą XX- wieczne dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Centrum ma mieścić strefę ekspozycyjną, edukacyjną, bibliotekę z czytelnią, księgarnię, a także salę konferencyjną i kinową oraz hostel dla młodzieży spoza Torunia uczestniczącej w warsztatach. Na przyległym do budynku terenie przygotowane zostaną ścieżki edukacyjne oraz odtworzony i niewystępujący nigdzie w kraju (ani na świecie) tzw. małpi gaj, w którym w latach drugiej wojny światowej na terenie Wielkiej Brytanii szkolono „cichociemnych”.