„Autyzm. Razem. Nie obok” – kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu

0
3188

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu ponownie włączył się w akcję „Kwiecień – Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu”. W tym roku SOSW stworzył pięcioetapowy projekt pt. „Autyzm. Razem. Nie obok”. Ma on na celu budowanie świadomości wśród społeczeństwa lokalnego na temat tego zaburzenia

unnamed

Popularny toruński „Korczak” zajmuje się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną na wszystkich poziomach edukacyjnych. Uczą się tu osoby z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, epilepsją, niedosłuchem, osoby niedowidzące, niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie. Uczniowie spoza Torunia mają możliwość przebywania w internacie, w którym, tak jak i w szkole, każdy może liczyć na szczególną uwagę i indywidualne podejście. Klasy oraz grupy wychowawcze skonstruowane są w taki sposób, aby ilość uczniów i wychowanków ułatwiała przyswajanie wiedzy, nawiązywanie bliskich relacji rówieśniczych, zapobiegając jednocześnie anonimowości.

W 2016 roku nauczyciele i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka ubrani na niebiesko rozdawali zaprojektowane przez siebie ulotki oraz udzielali licznych porad dotyczących autyzmu (więcej TUTAJ). Jest to coraz bardziej powszechne zaburzenie, dlatego istnieje ogromna potrzeba informowania i uświadamiania ludzi czym jest, w jaki sposób się przejawia i gdzie zwrócić się po pomoc.

W tym roku Ośrodek postanowił stworzyć całoroczny, pięcioetapowy projekt – „Autyzm. Razem. Nie obok”. Pierwszy z etapów został już zrealizowany. Jest to spot informacyjny, w którym uczniowie Ośrodka przedstawiają swoje spostrzeżenia na temat kolegów i koleżanek z autyzmem. Efekty możecie zobaczyć poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=_s5kRE4tR5s&feature=youtu.be

Kolejnym krokiem będzie podjęcie współpracy z innymi szkołami, w których nauczyciele SOSW będą prowadzić zajęcia dla uczniów. Celem warsztatów będzie pokazanie dzieciom i młodzieży jak osoby z autyzmem mogą odbierać rzeczywistość. Etap trzeci to zajęcia otwarte, które odbędą się na terenie „Korczaka” z udziałem uczniów ze współpracujących szkół. Wraz z opiekunami będą oni mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, które wspierają prawidłowy rozwój.

Etapy czwarty i piąty to zajęcia podsumowujące i poszerzanie kompetencji nauczycieli na temat autyzmu we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Równolegle z projektem realizowane są liczne wyjazdy, w trakcie których przekazywane są informacje dotyczące działalności Ośrodka. Nauczyciele propagują także ideę integracji osób z niepełnosprawnością ze środowiskiem lokalnym.