Praca w biurze, choć mniej wyczerpująca pod względem fizycznym niż praca w magazynie czy na budowie, może w dużym stopniu przyczynić się do powstawania urazów kręgosłupa. Co gorsze, urazy te powstają stopniowo, w niemal niezauważalny sposób, a ich konsekwencji czasem nie da się odwrócić. Jakie urazy są najczęstszym zagrożeniem w biurowym środowisku pracy i co można zrobić, by im zapobiec?
Bez odpowiedniego przygotowania codzienna praca przy biurowym komputerze może być równie niebezpieczna dla naszego układu szkieletowo-mięśniowego co typowa praca fizyczna. Na szczęście zadbanie o odpowiednią ergonomię stanowiska pracy pomaga wyeliminować to zagrożenia. Jakie zatem urazy najczęściej są wynikiem nieodpowiedniej biurowej ergonomii i co można zrobić, by im zaradzić?
Chroniąc kręgosłup
Najistotniejszą kwestią jest to, na czym siedzą pracownicy – to właśnie dobór krzesła przesądza o tym, czy w przyszłości czekają ich chroniczne bóle dolnej części kręgosłupa. Podstawową kwestię stanowi zadbanie o to, by ręce miały oparcie na podłokietnikach – bez nich mięśnie ramion oraz kręgosłupa będą ciągle nadwyrężone. Znaczenie ma też wysokość krzesła (powinna pozwalać pracownikom swobodnie postawić nogi na ziemi) oraz kształt oparcia (umożliwiający zachowanie naturalnego kształtu „S”, jaki ma kręgosłup). Z tego względu najlepszym rozwiązaniem są krzesła, które umożliwiają swobodną regulację poszczególnych elementów tak, by każdy mógł dopasować je do indywidualnych potrzeb. Nawet z idealnie dopasowanym krzesłem warto jednak pamiętać o robieniu regularnych przerw – według takich specjalistów jak AIHA, czyli amerykańska agencja zajmująca się bezpieczeństwem pracy, o wiele zdrowsze dla układu szkieletowo-kostnego są regularne, kilkudziesięciosekundowe mikroprzerwy, niż tradycyjne kilkunastominutowe chwile rozluźnienia robione co kilka godzin.
Jak zadbać o wzrok?
Dobra ergonomia może uchronić nie tylko mięśnie oraz kręgosłup pracownika, ale również jego wzrok. Długotrwałe wpatrywanie się w komputer nie zostaje bowiem bez wpływu na zmęczenie oczu. Podstawową zasadą jest ustawienie ekranu monitora dokładnie na wysokości linii wzroku pracującej na nim osoby. Dokumenty czy raporty powinny zaś znajdować się po prawej lub lewej stronie pracownika, w tej samej odległości co monitor. Dzięki temu wzrok będzie mniej się męczył przy częstym „przeskakiwaniu” z monitora na rozłożone na biurku treści. Dobrym rozwiązaniem są zatem regulowane biurka zawierające wystarczająco dużo przestrzeni, by bez problemów móc rozłożyć wspomniane dokumenty. Warto nadmienić również o tym, iż biurko powinno mieć miejsce na dodatkowe oświetlenie w postaci lampki. Przy dłuższej pracy z monitorem zaleca się także regularne kilkusekundowe przerwy na spojrzenie gdzieś w przestrzeń poza ekranem – kilka sekund relaksu nie opóźni pracy, natomiast stanowi dużą ulgę dla oczu i zwiększa ich wydajność.
Profesjonalne rozwiązania
Odpowiednia ergonomia nie jest możliwa bez odpowiednio dobranych mebli. Tego rodzaju sprzęt biurowy znajduje się w ofercie wyspecjalizowanych sklepów, jak AJ Produkty. Przykładem jest między innymi krzesło biurowe Stirling, które nie tylko posiada oparcie oraz regulowane elementy, ale również stylowo wygląda. Inne ciekawe rozwiązanie to specjalne maty antyzmęczeniowe, idealne do miejsc, gdzie dużo pracuje się na stojąco (np. recepcja w siedzibie firmy). Maty tego rodzaju projektowane są tak, by odciążać stojące na nich osoby, jednocześnie chroniąc podłogę przed zabrudzeniem czy zarysowaniem. W ofercie AJ Produkty dostępne są również regulowane biurka typu Modulus. Ich zaletę stanowi nie tylko możliwość łatwego dostosowania wysokości, ale również duża liczba wariantów, w jakich występują. Warto wspomnieć tu o piłkach do balansu, które są coraz popularniejszą alternatywą dla „tradycyjnych” krzeseł – praca na jednej z nich pozwala jednocześnie na ciągłe, ale zupełnie niemęczące ćwiczenie mięśni oraz kręgosłupa.
Ignorowanie kwestii biurowej ergonomii nieodmiennie kończy się urazami wśród pracowników, a co za tym idzie – spadkiem ich efektywności. Warto zatem zadbać o zdrowie i samopoczucie pracujących w firmie osób, inwestując w ergonomiczny sprzęt wysokiej jakości.