Czy wiesz, jak prawidłowo czyścić uszy? Upewnij się, że dobrze to robisz

0
1265

Uszy są bardzo ważnym narządem i należy o nie szczególnie dbać. Nieodpowiednia higiena może być przyczyną bólu, a co gorsze, prowadzić do zaburzeń słuchu. Warto więc być na bieżąco z najnowszymi preparatami do czyszczenia uszu, oferowanymi przez apteki. Z drugiej strony niezbędne jest zachowanie umiaru i racjonalne podejście, które uchroni nas przed koniecznością wizyty u laryngologa

Lepiej nie usuwać zalegającej woskowiny, niż przesadzać z nadmierną higieną uszu

Wydzielina gromadząca się wewnątrz uszu ma nieestetyczny kolor i lepką konsystencję, co u wielu osób wywołuje odruch jej usuwania. Kiedy woskowiny jest za dużo, uszy się zatykają, w wyniku czego gorzej słyszymy. Jednak gdy zbyt często ją usuwamy, organizm zaczyna produkować jej jeszcze więcej, aby uzupełnić braki. Chcąc uniknąć błędnego koła, należy korzystać ze wsparcia specjalistycznych preparatów z apteki. Są to spraye do higieny uszu, krople oraz płyny, ułatwiające pozbycie się odpowiednich ilości woskowiny, bez naruszenia warstw chroniących przewód słuchowy. Jeżeli nie dysponujemy profesjonalnym środkiem do higieny uszu, lepiej jest zrezygnować z ich czyszczenia i zaopatrzyć się w dobry preparat. Po zastosowaniu wybranego produktu, woskowina zostaje rozpuszczona i odprowadzona z wnętrza kanału. Tak oczyszczone ucho nie wymaga dodatkowego płukania u laryngologa, co bywa nieprzyjemne.

Patyczkom higienicznym mówimy nie! Tak nie pozbędziesz się wydzieliny z przewodu słuchowego

Wiele już napisano na temat tego, jak negatywne skutki może nieść ze sobą wkładanie patyczków higienicznych do kanału słuchowego. Wpychając woskowinę w głąb ucha bardzo łatwo bowiem o naruszenie błony bębenkowej i trwałe uszkodzenie słuchu. Patyczków można używać wyłącznie do czyszczenia małżowiny usznej! Przewód słuchowy powinien pozostać nawilżony, a częste przecieranie go patyczkiem utrudnia zachowanie zalecanego poziomu nawilżenia. Takie działanie sprzyja też rozwojowi bakterii, nierzadko powodując ból. Co zatem robić? Odpowiedzią jest używanie aktywnych płynów i sprayów z apteki. Godne uwagi są też ampułki, powodujące rozpuszczenie korków woskowinowych. Jednorazowe użycie preparatu tego rodzaju pozwala usunąć wydzielinę z przewodu słuchowego, a jednocześnie zapobiega ponownemu nagromadzeniu się woskowiny. Ciekawe informacje na ten temat zamieszcza na swojej stronie apteka internetowa Aptisan. Nie można zapominać, że regularne korzystanie ze stoperów również nie sprzyja utrzymaniu higieny uszu. Dlatego jeśli nie musisz używać zatyczek, nie rób tego. Zaś gdy lubisz muzykę, douszne słuchawki zastąp nausznymi, aby uniknąć podrażnień powstających wewnątrz kanału oraz chronić słuch.