Marzenie o własnym M. Na co zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego mieszkania?

0
2188
Na co zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego mieszkania

Ciasne, ale własne – motywy stojące za decyzją o kupnie mieszkania są dość oczywiste. Poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, jakie dają własne cztery ściany są nie do uzyskania podczas wynajmu.  Zakup pierwszego mieszkania to niewątpliwie jedno z większych wydarzeń w życiu. Warto się do niego odpowiednio przygotować

Zakup mieszkania – od czego zacząć?

Zanim jeszcze zaczniemy przeglądać oferty i umawiać się na oglądanie mieszkań, musimy odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań. Pierwszym z nich jest wielkość mieszkania, która będzie dla nas odpowiednia. Zakup własnego M. to najczęściej decyzja na wiele lat. Warto zastanowić się zatem, jak będą zmieniały się nasze potrzeby w przyszłości. W szczególności dotyczy to młodych małżeństw, które planują powiększenie rodziny. Oczywiście nie możemy tutaj przesadzić. Trzeba też brać pod uwagę późniejszą ewentualną sprzedaż – największą popularnością cieszą się lokale dwu i trzypokojowe.

Drugą niezwykle istotną kwestią jest budżet, jakim dysponujemy. W większości przypadków zakup mieszkania jest finansowany kredytem hipotecznym. Warto udać się do banku, by zapoznać się z ofertą i poznać swoją zdolność kredytową, czyli kwotę, jaką możemy pożyczyć. Jeżeli kredyt będziemy brali wspólnie ze współmałżonkiem, znacząco zwiększy to dostępną kwotę.

Najważniejsze kryteria przy zakupie mieszkania

Niektórzy mówią, że przy zakupie mieszkania liczą się tylko trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i… lokalizacja. Jest w tym sporo prawdy. To właśnie położenie bloku określa atrakcyjność (a tym samym cenę) mieszkania. Musimy zastanowić się, czy chcemy mieszkać w centrum miasta, czy w nieco spokojniejszej okolicy na obrzeżach. Warto przyjrzeć się dostępnej infrastrukturze (komunikacja miejska, sklepy, szkoły itp.) i sprawdzić dokładnie najbliższe otoczenie budynku. Nic nie psuje odpoczynku po pracy bardziej niż głośne sąsiedztwo. Spacer po okolicy pomoże również zorientować się, czy dana lokalizacja jest zadbana i bezpieczna. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym bardzo ważna jest również ocena stanu budynku i technologii, w której został wykonany (cegła, wielka płyta). Dodatkowo, osoby zmotoryzowane powinny zwrócić uwagę na dostępność miejsc parkingowych.

Bardzo ważny jest rozkład mieszkania

Jeśli chodzi o samo mieszkanie, poza jego wielkością, musimy wybrać odpowiadający nam rozkład pokoi. Dzięki nowoczesnemu i przemyślanemu układowi nawet małe mieszkania mogą okazać się bardzo funkcjonalne. Warto również zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie posiada balkon. Kolejnym kryterium jest oczywiście wyposażenie mieszkania. Musimy upewnić się, jaka jego część jest wliczona w cenę. Jeżeli planujemy remont, umeblowane już mieszkanie może być problematyczne. Stare meble będzie trzeba wynieść i przewieść, a to generuje dodatkowe koszty. Niektórzy jednak szukają mieszkań częściowo umeblowanych, zwłaszcza gdy dopiero co wyprowadzają się od rodziców i nie mają funduszy na wyposażenie całości.

Pośrednik zadba o formalności

Stronę formalną zakupu mieszkania warto powierzyć specjalistom z biura nieruchomości. Pośrednik zadba o przygotowanie umowy, umówi na spotkanie z notariuszem i będzie nas wspierał podczas całego procesu. Jeżeli nie mamy czasu przeszukiwać dostępnych ofert, pracownik biura nieruchomości pomoże ustalić nasze priorytety dotyczące kupna nowego mieszkania, wyszuka najlepiej odpowiadające oferty i umówi nas na spotkania.

Partnerem publikacji jest Panorama Nieruchomości