Posadzki w halach sportowych są wykonane z wyjątkowo mocnego materiału, odpowiedniego dla intensywnie i często odbywającego się na niej ruchu. Najczęściej są to posadzki wykonane bezpośrednio na betonie, przykrytym warstwą maty gumowej, na której instaluje się wylewkę poliuretanową. Mata bardzo często ulega zniszczeniu, ze względu na natężoną eksploatacje przez osoby uprawiające różne dyscypliny sportu. Posadzka jest więc narażona na zarysowania oraz zniszczenia, które powstają poprzez wniesione błoto, piasek lub używanie nieodpowiedniego obuwia. Potrzebne jest więc regularne zamiatanie, czyszczenie i mycie podłogi, które zabezpieczy ją przez zniszczeniem, które natomiast może prowadzić do zwiększenia podatności na poślizgi.
Czyszczenie posadzek w halach sportowych powinno być przeprowadzane w dwóch krokach – zamiatanie oraz czyszczenie na mokro.
Krok 1: maszyna do zamiatania.
Jaka maszyna czyszcząca do zamiatania hali sportowej?
W halach sportowych większość zanieczyszczeń to zanieczyszczenia sypkie, takie jak kurz, pył oraz piasek, które działają na posadzkę jak papier ścierny. Przed zabiegiem mycia wymagane jest zebranie tego typu zabrudzeń, tak aby nie doprowadzić do ich rozmazywania. Używanie w tym celu mopa i wody jest wysoce niewskazane, ze względu na fakt, że zbyt duże ilości wody mogą zgromadzić się w strukturze posadzki, co doprowadza do szybkiego pogarszania się jej stanu. Najbezpieczniejszym, a zarazem najwydajniejszym rozwiązaniem są zamiatarki, które dokładnie zbierają wszystkie suche, nawet najmniejsze zabrudzenia, które pojawiły się na powierzchni podłogi.
- Zamiatarka samojezdna – maszyna zasilana bateryjnie przeznaczona do zamiatania bardzo dużych powierzchni, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o zamiataniu twardych i miękkich, suchych posadzek. Sprawdzi się podczas zamiatania bardzo dużych hal sportowych czy obiektów sportowo-rekreacyjnych, gdzie powierzchnia jest tak duża, że dostęp do zasilania jest ograniczony. Urządzenie nie wymaga wysiłku od operatora, jest więc idealnym rozwiązaniem podczas regularnego zamiatania tego typu wielkopowierzchniowych obiektów. Jedną z najbardziej profesjonalnych samojezdnych zamiatarek jest model Taski Balimat 6500. Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że na hali sportowej nie powinny pojawiać się spaliny, dlatego też zasilanie bateryjne jest rozwiązaniem najbardziej pożądanym.
- Zamiatarka ręczna – maszyna czyszcząca przeznaczona do zamiatania hal sportowych o mniejszej powierzchni. Szerokość zamiatania tego typu urządzeń to od 47 cm, jak w przypadku Taski Balimat 45 aż do 90 cm w przypadku Taski Balimat 3300. Zamiatarka ręczna jest łatwa w obsłudze, nie wymaga specjalnego szkolenia. Sprawdzi się podczas zamiatania np. sal gimnastycznych.
Krok 2: maszyna czyszcząca.
Jaka maszyna czyszcząca do czyszczenia hal sportowych na mokro?
Czyszczenie hali sportowej na mokro, czyli czyszczenie właściwe powinno odbywać się dopiero po dokładnie przeprowadzonym zamiataniu. Zadaniem czyszczenia posadzki na mokro jest usunięcie zabrudzeń, które przeniknęły do struktury podłogi. Do tego celu przeznaczone są maszyny czyszcząco-zbierające, które dzięki szybkim obrotom dokładnie i szybko wydobywają brud z powierzchni. Profesjonalna maszyna czyszcząco-zbierająca zbiera za sobą wodę, co zapobiega dostawaniu się jej w szczeliny powierzchni i niszczeniu. Tego typu urządzenia znacznie skracają czas czyszczenia parkietu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że urządzenie musi mieć mocne odsysanie, w innym przypadku narażamy posadzkę na przemoczenie. Warto więc zainwestować w profesjonalną maszynę myjącą sprawdzonej marki Taski:
- Samojezdne maszyny czyszcząco-zbierające – przeznaczone do wielkopowierzchniowych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Posiadają miejsce dla operatora, co znacznie ułatwia pracę na tak wielkiej powierzchni. Należy pamiętać, że maszyna używana w tego typu obiekcie powinna być zasilana bateryjnie. Jedne z najbardziej popularnych i najczęściej kupowanych tego typu modeli to Taski Swingo 5000B, Taski Swingo 4000B oraz Taski 2500. Maszyny posiadają duże zbiorniki (do 210 L), które pozwalają na długą, nieprzerwaną pracę. Taski Swingo pozwala na umycie aż do 6375 m2 hali na godzinę.
- Prowadzone maszyny czyszcząco-zbierające – przeznaczone do nieco mniejszych powierzchni, takich jak hale sportowe i gimnastyczne w szkołach. Są to maszyny myjące od 1300 m2/h, jak w przypadku kompaktowej Taski Swingo 455 do prawie 3000 m2/h, które jest w stanie wyczyścić np. większa Taski Swingo 1650 BMS Euro. Minusem tego typu urządzeń jest fakt, że operator musi je prowadzić. Nie powinno to być jednak problemem podczas czyszczenia mniejszych powierzchni. Prowadzenie jest łatwe a obsługa maszyny intuicyjna, nie sprawi problemu personelowi sprzątającemu. W tego typu maszynach pojemność maszyn waha się od 20 do 60 L.
Regularne zamiatanie i czyszczenie jest podstawą pielęgnacji posadzek w halach sportowych i rekreacyjno-sportowych. Mimo że są one wykonane z mocnych materiałów, jeśli czyszczenie wykonywane jest zbyt rzadko lub w nieodpowiedni sposób, tracą swoje właściwości i szybko zaczynają stanowić niebezpieczeństwo – ryzyko kontuzji oraz przenoszenia bakterii. Rozwiązaniem najbezpieczniejszym jest zakup profesjonalnych maszyn do czyszczenia hal. Tego typu maszyny są wysoce wydajne i dokładne, dzięki specjalnym obrotowym szczotką, które dzięki odpowiedniemu naciskowi (nawet do 60 kg) odsysają brud z powierzchni.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas pielęgnacji posadzek w halach sportowych?
Poza regularnym, dwupoziomowym czyszczeniem podłogi (zamiatanie i czyszczenie mokro), należy pamiętać o okresowym przeprowadzaniu zabiegu konserwacji powierzchni. Konserwacja ma na celu stworzenie powłoki zabezpieczającej chroniącej przed uszkodzeniami. Dodatkowo warto wyposażyć obiekt w specjalne maty podłogowe wychwytujące brud. W ten sposób zabezpieczamy powierzchnię przed niepotrzebnym wnoszeniem piachu i błota. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź na naszej stronie sklep.cleanway.pl